Svjatlana Cichanouská měla v Praze opravdu nabitý program. Během úterý se sešla s prezidentem Zemanem, premiérem Babišem, s koalicí Pirátů a Starostů, s velvyslanci dalších zemí a večer dorazila na Kampu, kde ji vítal nadšený dav.
„Rozhodnutí podtrhuje zásadní skutečnost - běloruský režim se bojí nezávislých médií a dělá vše pro to, aby Bělorusům znemožnil přístup ke svobodným informacím,“ řekl o situaci v Bělorusku ředitel Deutsche Welle Peter Limbourg.
Rusko a Bělorusko loni kvůli válce na Ukrajině nebyly pozvány na předávání Nobelových cen. Letos už se podle nadace zúčastnit mohou. Stejně tak i dříve vyřazený Írán. Švédská europoslankyně mluví o „nebezpečném precedensu“.
Běloruský prezident Lukašenko uvedl, že se těší na rozvíjení ekonomické spolupráce s Teheránem. Sankce Západu vůči Íránu a Bělorusku označil za příležitost rozvíjet spolupráci.
Čekáme na okamžik Lukašenkovy slabosti, říká v exkluzivním rozhovoru běloruská exilová prezidentka Svjatlana Cichanouská. Zároveň přiznává, že navzdory její podpoře Ukrajiny komunikace s Kyjevem na nejvyšší úrovni vázne.
Bělorusko se přejmenuje, alespoň tedy v norštině. Politici v Oslu tím chtějí symbolicky podpořit odpůrce běloruského režimu, kteří čelí ve své vlasti rozsáhlým represím.
Vysoké školy hledají způsob, jak zajistit přijímání zahraničních uchazečů v souladu s mezinárodními sankcemi. Podle ministra školství mohou být totiž studenti z Běloruska a Ruska pro Česko hrozbou.
Ministři zahraničí EU se shodli na přitvrzení sankcí proti Bělorusku v reakci na probíhající uprchlickou krizi. Dotknou se především firem z oblasti cestovního ruchu a aerolinek Belavia.
Firma Česká zbrojovka je podezřelá, že se pokoušela dovézt zbraně do Běloruska, kde je tamní režim diktátora Alexandera Lukašenka používá k násilnému potlačování opozičních protestů.
Na Bělorusko se upírá pozornost ze zahraniči. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je zahájení soudního procesu s opoziční vůdkyní Maryjí Kalesnikavovou a advokátem Maksimem Znakem. Kalesnikavové hrozí až 12 let vězení.
Naděje i bolest. Běloruští umělci přetavili různorodé emoce do projektu mísícího hudbu s poezií. Promluvili o nové desce, o pochopení, které mají Češi vůči Bělorusku, i o tom, že proměna země bude bolestivý proces.
„Do Česka jsem přijela letadlem, vlakem a autem. Po únosu Ramana Prataseviče musíme dávat pozor, nesmí nás to ale odradit od zahraničních návštěv.“ Poslechněte si speciální díl podcastu Checkpoint se Svjatlanou Cichanouskou.
Do Česka přijede v červnu význačná představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Má se setkat s ústavními činiteli a přednést projev v Senátu, jehož předseda Miloš Vystrčil běloruskou političku do Česka pozval.
Hokejové MS v příštím roce má pořádat Bělorusko společně s Lotyšskem. Politická situace ale nutí IIHF k zamyšlení, jestli šampionát nepřesunout, v horším případě nezrušit. Proti turnaji v Minsku je i šéf českého hokeje.