Letiště Hámida Karzaje v Kábulu zaplavily tisíce Afghánců, kteří se snaží prchnout před islamistickým hnutím Tálibán. Vojenská letadla mezitím z přeplněné letištní dráhy přepravují zaměstnance z ambasád i ohrožené Afghánce.
Tálibán se snaží silou a vyhrožováním vytlačit stovky Afghánců, kteří se v provincii Badachšán shromáždili na hranicích s Tádžikistánem a čekají zde na povolení k přechodu hranice.
Práva afghánských žen dostala další ránu. Po dvou desetiletích, kdy ženy směly navštěvovat Kábulskou univerzitu, se jim Tálibán rozhodl toto právo upřít.
Technologický gigant Facebook pomohl z Afghánistánu evakuovat 175 lidí, přiznal mluvčí společnosti pro britskou BBC. Přes WhatsApp, která pod americkou společnost také spadá, přívrženci hnutí Tálibán vesele komunikují dál.
Diplomaté ve svém varování hovoří o „specifické hrozbě“, a jejich výzva k opatrnosti je tak podle agentury DPA ještě naléhavější, než sobotní vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena.
První z výbuchů se odehrál u jednoho ze vstupů do prostoru letiště, další v blízkosti nedalekého hotelu. Zahynulo přes 100 lidí. K zodpovědnosti za sebevražedné útoky se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Blízko kábulského letiště, kde tisíce lidí čekaly na svou možnost odletět z Afghánistánu, došlo ke dvěma explozím. Události si vyžádaly zraněné i řadu obětí, včetně amerických vojáků.
V minulých dnech se tisíce zoufalých lidí snažily dostat do některého z mála letadel odlétajících z kábulského letiště. Osobní svědectví zaznamenala reportérka televize Current Time Liza Karimi.
Afghánské islamistické hnutí Tálibán zakázalo afghánským občanům vstup na letiště v Kábulu, odkud startují evakuační lety. Odůvodnil to chaotickou situací na letišti.
Zatímco nad letištěm v Kábulu převzali kontrolu Američané, mimo jeho areál panuje chaos. Tisíce lidí se stále snaží uprchnout z Afghánistánu, bojovníci Tálibánu ale zablokovali přístup. Docházet mělo ke střelbě a fyzickému násilí.
„Když to člověk sleduje z fotek nebo videí, nedovede si to představit. Ale já jsem přímo tady, proto mám velký strach,“ uvedl Atta, Čech afghánského původu. Je právě teď v Kábulu, odkud se snaží dostat zpět do Česka.
Vpád Tálibánu do afghánského hlavního města Kábulu znamená pro mnoho obyvatel novou a zatím těžce přijatelnou realitu. Většina Afghánců prožívá především strach a rozčarování.
Letiště Hámida Karzaje v Kábulu zaplavily tisíce Afghánců, kteří se snaží prchnout před islamistickým hnutím Tálibán. Vojenská letadla mezitím z přeplněné letištní dráhy přepravují zaměstnance z ambasád i ohrožené Afghánce.
Radikální islamistické hnutí Tálibán po rychlé ofenzivě z posledních dnů v neděli bez boje obsadilo Dželálábád a vstoupilo do metropole Kábulu, kde podle záběrů televize Al-Džazíra jeho bojovníci ovládli i prezidentský palác.
Povstalecké hnutí Tálibán v Afghánistánu v posledních dnech zaznamenalo výrazné územní zisky. Povstalci se přiblížili předměstí hlavního města Kábulu, od kterého je podle některých zdrojů dělí jen několik kilometrů.
Bojovníci Tálibánu pomalu utahují smyčku kolem metropole Kábulu. Šéf OSN vyzval Táliban k okamžitému zastavební ofenzivy. Americké, britské i kanadské vlády už vyslaly vojáky, aby evakuovali ambasády a pomohli svým odjet.
V Afghánistánu bylo za prvních šest měsíců letošního roku zabito nebo zraněno více žen a dětí než kdykoliv jindy za stejné období od roku 2009, kdy počty obětí konfliktu v zemi začala systematicky sledovat OSN.
Nejméně dvě desítky afghánských vojáků a policistů zabili povstalci z Tálibánu v noci na dnešek při útocích v provincii Kunduz na severu země, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Spojené státy odpověděly vzdušnými útoky proti…