Hlavní město Afghánistánu je v rukou Tálibánu. Metropoli a tamní letiště, poslední bránu ze země, zachvátila panika. Podívejte se na záběry z těžce zkoušené země, které přinesly poslední dny.
V pondělí při náletech pákistánské armády v pohraničních oblastech Afghánistánu zemřelo osm civilistů. To přimělo afghánské síly k odvetným útokům proti pákistánským vojenským stanovištím, uvedli představitelé Talibanu.
Mursal Nabizadaová, někdejší poslankyně afghánského parlamentu, byla zastřelena ve svém domě v Kábulu. Jedná se o první případ vraždy zákonodárce z doby před nástupem Tálibánu k moci. Policie dosud pachatele nedopadla.
Afghánistán se pod staronovou vládou Tálibánu zmítá v několika krizích. Jak situace v zemi vypadá a jací jsou tálibánci, popisuje v rozhovoru pro Seznam Zpráv Tomáš Kocián z organizace Člověk v tísni.
Uběhl rok od pádu Kábulu, kdy hnutí Tálibán prakticky bez boje převzalo vládu nad Afghánistánem. Země chudne, ekonomická situace se i nadále zhoršuje a ženy chtějí zpět svá práva.
Stovky Afghánců stojí ve frontách před úřady, aby si vyřídily například cestovní doklady. Získat pas je však nyní mnohem složitější. Ústřední orgány povolují odeslat pouze 80 žádostí denně.
Celá oblast okolo afghánského města Zarandž má bohatou historii, která sahá až do doby bronzové. Historici i místní obyvatelé ale tvrdí, že pokud stát nebude do památek investovat, řada z nich brzy zmizí.
Bojovníci militantního hnutí, léta spjatí s drsnými horami v Afghánistánu, se přeměnili v pochůzkáře. Ovšem z těchto jde strach. Proč, dokazují fotografie, které pořídil fotoreportér Felipe Dana. Připojil se k nim na hlídce.
Afghánistán, nad jehož územím převzalo kontrolu hnutí Tálibán, má novou vládu. V jejím čele stane Muhammad Hasan Achund, jeden ze spolupracovníků zakladatele hnutí.
Zatímco se ve svých domech schovávají před Tálibánem, tuší, že jim na záda dýchá nebezpečí druhé. Ujgurové v Afghánistánu se děsí rostoucího vlivu Číny v zemi a možné deportace do míst, ze kterých jejich rodiče před lety uprchli.
Na kábulském letišti přišlo o život dalších sedm afghánských civilistů. Napsala to agentura AP s odvoláním na sdělení britských vojáků. Podle zdroje NATO zemřelo na letišti od začátku týdne dohromady nejméně 20 lidí.
Do Kábulu v sobotu přijel Abdul Ghaní Barádar, druhý nejvýznamnější muž hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele Tálibánu. Barádar je považovaný za možného nového vůdce Afghánistánu.
Skupina lídrů Tálibánu obklopená desítkami bojovníků v neděli pózovala před kamerami se zbraněmi v rukou v kábulském prezidentském paláci. Natočit se nechali i za stolem afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního.
Bojovníci povstaleckého hnutí Tálibán zabili v Kábulu šéfa komunikace afghánské vlády. Zároveň se jim podařilo obsadit první z afghánských provinčních metropolí – město Zarandž v provincii Nimrúz, informuje o tom BBC.
Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel na minu. Informovali o tom dnes podle agentury Reuters místní vládní představitelé.
Při sebevražedném útoku na základnu vládních jednotek na východě Afghánistánu zemřelo v pondělí nejméně pět lidí a asi tři desítky dalších osob byly zraněny. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.