Válka v Afghánistánu skončila. To alespoň tvrdí hnutí Tálibán, které obsadilo metropoli Kábul a převzalo nad zemí moc. Znamená to změny – zejména pro afghánské ženy, jejichž práva jsou nyní pod palbou.
Radikální hnutí Tálibán řeší důsledky často nekontrolovaného růstu Kábulu. Aby zajistilo fungování afghánské metropole, plánuje velké rozšiřování silnic. K tomu potřebuje demolovat některé domy a vyvlastnit pozemky.
Mursal Nabizadaová, někdejší poslankyně afghánského parlamentu, byla zastřelena ve svém domě v Kábulu. Jedná se o první případ vraždy zákonodárce z doby před nástupem Tálibánu k moci. Policie dosud pachatele nedopadla.
Afghánistán se pod staronovou vládou Tálibánu zmítá v několika krizích. Jak situace v zemi vypadá a jací jsou tálibánci, popisuje v rozhovoru pro Seznam Zpráv Tomáš Kocián z organizace Člověk v tísni.
Uběhl rok od pádu Kábulu, kdy hnutí Tálibán prakticky bez boje převzalo vládu nad Afghánistánem. Země chudne, ekonomická situace se i nadále zhoršuje a ženy chtějí zpět svá práva.
Stovky Afghánců stojí ve frontách před úřady, aby si vyřídily například cestovní doklady. Získat pas je však nyní mnohem složitější. Ústřední orgány povolují odeslat pouze 80 žádostí denně.
Celá oblast okolo afghánského města Zarandž má bohatou historii, která sahá až do doby bronzové. Historici i místní obyvatelé ale tvrdí, že pokud stát nebude do památek investovat, řada z nich brzy zmizí.
Tálibán nechal na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát pověsit na jeřáb mrtvé tělo. Nešlo o ojedinělou demonstraci moci. Podle analytiků jde o jasný signál, že se islamistické hnutí vrací ke svým původním metodám.
Afghánistán, nad jehož územím převzalo kontrolu hnutí Tálibán, má novou vládu. V jejím čele stane Muhammad Hasan Achund, jeden ze spolupracovníků zakladatele hnutí.
Tálibán, který za své minulé vlády tvrdě potlačoval ženská práva, se v Afghánistánu ujal moci v polovině srpna a zatím není jasné, nakolik umožní ženám vzdělávat se a pracovat.
Zatímco se ve svých domech schovávají před Tálibánem, tuší, že jim na záda dýchá nebezpečí druhé. Ujgurové v Afghánistánu se děsí rostoucího vlivu Číny v zemi a možné deportace do míst, ze kterých jejich rodiče před lety uprchli.
Do Kábulu v sobotu přijel Abdul Ghaní Barádar, druhý nejvýznamnější muž hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele Tálibánu. Barádar je považovaný za možného nového vůdce Afghánistánu.
„Když to člověk sleduje z fotek nebo videí, nedovede si to představit. Ale já jsem přímo tady, proto mám velký strach,“ uvedl Atta, Čech afghánského původu. Je právě teď v Kábulu, odkud se snaží dostat zpět do Česka.
Povstalecké hnutí Tálibán v Afghánistánu v posledních dnech zaznamenalo výrazné územní zisky. Povstalci se přiblížili předměstí hlavního města Kábulu, od kterého je podle některých zdrojů dělí jen několik kilometrů.
Tálibán na území Afghánistánu postupuje rychleji než se čekalo. Obsadit se mu podařilo již přes polovinu země. Utéct před islamistickým hnutím muselo již přes 400 tisíc Afghánců.
Bojovníci povstaleckého hnutí Tálibán zabili v Kábulu šéfa komunikace afghánské vlády. Zároveň se jim podařilo obsadit první z afghánských provinčních metropolí – město Zarandž v provincii Nimrúz, informuje o tom BBC.
Mluvčí Tálibánu v pondělí podle agentury AFP řekl, že hnutí „ukončuje příměří a bude pokračovat v operacích“. Stalo se tak dva dny po podpisu mírové dohody Tálibánu s USA.