Stovky svých někdejších spolupracovníků se z Afghánistánu snaží evakuovat taky Německo. I berlínská vláda čelí kritice, že s pomocí katastrofálně zaspala a že byl program ochrany Afghánců příliš byrokratický.
Vozy pražské záchranné služby se v pátek večer sjely k pražskému letišti Václava Havla, kde čekaly na přílet komerčního letadla na lince z Vietnamu do Prahy. Letadlo hlásilo problémy s pneumatikou.
Mursal Nabizadaová, někdejší poslankyně afghánského parlamentu, byla zastřelena ve svém domě v Kábulu. Jedná se o první případ vraždy zákonodárce z doby před nástupem Tálibánu k moci. Policie dosud pachatele nedopadla.
V sobotu večer vzlétlo z kábulského letiště letadlo, na jehož palubě bylo více než 200 psů a koček z útulku. V Kábulu se o ně staral vojenský veterán Paul Farthing v rámci vlastní organizace Nowzad.
Americká armáda provedla v neděli v Kábulu cílený letecký útok, jehož terčem byli sebevražední atentátníci z řad teroristické organizace Islámský stát (IS). Ti byli v autě a chtěli se odpálit u letiště.
Diplomaté ve svém varování hovoří o „specifické hrozbě“, a jejich výzva k opatrnosti je tak podle agentury DPA ještě naléhavější, než sobotní vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena.
Kábulem ve čtvrtek otřásly silné exploze, které zanechaly desítky mrtvých a stovky zraněných. Co se včera na kábulském letišti stalo a co lze očekávat v příštích dnech?
První z výbuchů se odehrál u jednoho ze vstupů do prostoru letiště, další v blízkosti nedalekého hotelu. Zahynulo přes 100 lidí. K zodpovědnosti za sebevražedné útoky se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Blízko kábulského letiště, kde tisíce lidí čekaly na svou možnost odletět z Afghánistánu, došlo ke dvěma explozím. Události si vyžádaly zraněné i řadu obětí, včetně amerických vojáků.
V minulých dnech se tisíce zoufalých lidí snažily dostat do některého z mála letadel odlétajících z kábulského letiště. Osobní svědectví zaznamenala reportérka televize Current Time Liza Karimi.
Afghánské islamistické hnutí Tálibán zakázalo afghánským občanům vstup na letiště v Kábulu, odkud startují evakuační lety. Odůvodnil to chaotickou situací na letišti.
Do Kábulu v sobotu přijel Abdul Ghaní Barádar, druhý nejvýznamnější muž hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele Tálibánu. Barádar je považovaný za možného nového vůdce Afghánistánu.
Zatímco nad letištěm v Kábulu převzali kontrolu Američané, mimo jeho areál panuje chaos. Tisíce lidí se stále snaží uprchnout z Afghánistánu, bojovníci Tálibánu ale zablokovali přístup. Docházet mělo ke střelbě a fyzickému násilí.
Letiště Hámida Karzaje v Kábulu zaplavily tisíce Afghánců, kteří se snaží prchnout před islamistickým hnutím Tálibán. Vojenská letadla mezitím z přeplněné letištní dráhy přepravují zaměstnance z ambasád i ohrožené Afghánce.
Ze slavného berlínského vzdušného přístavu Tegel v neděli odpoledne po 60 letech komerčního provozu odletělo poslední letadlo s cestujícími. Vzdušný přístav na severozápadě německé metropole tak končí svůj provoz.