Chce vůbec kancléřka za svého nástupce našeho lídra? V německé koalici CDU/CSU se měsíc před volbami objevují otázky o slabé podpoře v kampani ze strany Angely Merkelové.
Zjednodušit se mají návraty do země původu a má být uzavřeno více dohod o zpětném přijímání migrantů. Dále chce CDU/CSU snižovat daně z příjmu a zavést povinnou vojenskou službu.
Bývalá šéfka německé vlády Angela Merkelová je zpět v záři reflektorů. Propaguje totiž svou novou knihu Svoboda, ve které rekapituluje svůj život a politickou kariéru. Pozoruhodné je ale také to, co v autobiografii chybí.
Německou opoziční konzervativní unii CDU/CSU povede do příštích parlamentních voleb předseda CDU Friedrich Merz. Vzhledem k popularitě koalice by se Merz mohl hypoteticky stát příštím německým kancléřem.
Opakované volby vyhrála v Berlíně SPD s 23,4 % hlasů. Na druhém místě skončili Zelení s 22,4 % hlasů následovaní CDU s 15,9 %, postkomunistickou Levicí s 11,4 %, FDP s 9,1 % a stranou AfD s 8,4 %.
Náhlý či přímý skok od militaristické, nespravedlivé a jednotlivcem hluboce pohrdající společnosti k fungující parlamentní demokracii je bohužel v Rusku nemožný.
Část progresivních poslanců Demokratické strany je toho názoru, že by Spojené státy měly ohledně války na Ukrajině jednat s Ruskem přímo. Zároveň chválí Bidena, že USA nezatáhl aktivně do války a podporuje ukrajinskou nezávislost.
Předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) se Friedrich Merz stal až na třetí pokus. Silný mandát umožní, aby se snáze vypořádal s dědictvím bývalé kancléřky a zároveň sokyně Angely Merkelové.
Křesťanskodemokratická unie (CDU), největší opoziční síla v Německu, si ve vnitrostranickém referendu za nového předsedu hned v prvním kole jasně vybrala někdejšího šéfa frakce konzervativců ve Spolkovém sněmu Friedricha Merze.
Angela Merkelová předává ve středu „klíčky“ od spolkového kancléřství a po více než 16 letech končí ve funkci. Přečtěte si, jak se během její vlády měnilo Německo.
Před volbami opozice nešetřila kritikou, když hodnotila postup vlády v boji s covidem. Po dnešním jednání ale obě strany hovořily smířlivým tónem. Scházet se chtějí každý týden.
Chce vůbec kancléřka za svého nástupce našeho lídra? V německé koalici CDU/CSU se měsíc před volbami objevují otázky o slabé podpoře v kampani ze strany Angely Merkelové.
Držet i nadále s Izraelem, nebo vyjádřit podporu Palestincům? Američtí demokraté se v této otázce nedokáží shodnout. Tlak, který vytvářejí různé skupiny uvnitř politické strany, cílí na Bílý dům.
Sázka na mladou energickou volební lídryni se německým Zeleným zřejmě vyplácí. Volební preference unie CDU/CSU se naopak pět měsíců před volbami dál propadají.
Po týdnech nejistoty a zápasu uvnitř německé unie CDU/CSU je rozhodnuto. CDU chce za volebního lídra Armina Lascheta. Jeho rival z CSU Markus Söder v úterý po poledni uznal porážku.
Vládnoucí němečtí křesťanští demokraté dál nemají jasno v tom, kdo bude jejich kandidátem na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Spor může rozseknout až hlasování poslanců.
Křesťanskodemokratická unie (CDU) neuspěla v německých zemských volbách. V Bádensku-Württembersku zvítězila ekologická strana premiéra Winfrieda Kretschmanna a v Porýní-Falci sociální demokracie (SPD) Malu Dreyerové.
Ostrá kritika od vládních i opozičních politiků se snesla na hlavu poslanců německého Spolkového sněmu, kteří dostali milionové provize za nákup respirátorů. Vládnoucím křesťanským demokratům to komplikuje pozici před volbami.
Po několika odkladech vynucených pandemií koronaviru, jen několik měsíců před parlamentními volbami a nakonec digitálně. V pátek v podvečer startuje dvoudenní volební sjezd německých křesťanských demokratů z CDU.