Technologický gigant Facebook pomohl z Afghánistánu evakuovat 175 lidí, přiznal mluvčí společnosti pro britskou BBC. Přes WhatsApp, která pod americkou společnost také spadá, přívrženci hnutí Tálibán vesele komunikují dál.
Afghánská mravnostní policie má právo kárat, zatýkat a trestat občany, kteří se účastní činností považovaných za „neislámské“. Ženám hrozí tresty za studium či cestování bez přítomnosti muže, problémové jsou i „západní“ účesy.
Z povstalecké skupiny vládou. Postavení Tálibánu se změnilo, politické a vojenské strategie ale zůstávají stejné. Klíčovou roli v nich stále hrají sebevražední atentátníci, uvádí americká stanice RFE/RL.
Tálibán se snaží silou a vyhrožováním vytlačit stovky Afghánců, kteří se v provincii Badachšán shromáždili na hranicích s Tádžikistánem a čekají zde na povolení k přechodu hranice.
Již podruhé tento týden někteří uživatelé sociálních sítí Facebook a Instagram hlásí problémy s fungováním. Počty nahlášených komplikací jsou nicméně výrazně nižší než při minulém výpadku.
Tálibán nechal na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát pověsit na jeřáb mrtvé tělo. Nešlo o ojedinělou demonstraci moci. Podle analytiků jde o jasný signál, že se islamistické hnutí vrací ke svým původním metodám.
Technologický gigant Facebook pomohl z Afghánistánu evakuovat 175 lidí, přiznal mluvčí společnosti pro britskou BBC. Přes WhatsApp, která pod americkou společnost také spadá, přívrženci hnutí Tálibán vesele komunikují dál.
Kábulem ve čtvrtek otřásly silné exploze, které zanechaly desítky mrtvých a stovky zraněných. Co se včera na kábulském letišti stalo a co lze očekávat v příštích dnech?
„Když to člověk sleduje z fotek nebo videí, nedovede si to představit. Ale já jsem přímo tady, proto mám velký strach,“ uvedl Atta, Čech afghánského původu. Je právě teď v Kábulu, odkud se snaží dostat zpět do Česka.
Vpád Tálibánu do afghánského hlavního města Kábulu znamená pro mnoho obyvatel novou a zatím těžce přijatelnou realitu. Většina Afghánců prožívá především strach a rozčarování.
Tálibán na území Afghánistánu postupuje rychleji než se čekalo. Obsadit se mu podařilo již přes polovinu země. Utéct před islamistickým hnutím muselo již přes 400 tisíc Afghánců.
Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie ležící u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie.
Radikální hnutí Tálibán v posledních týdnech dosahuje významných úspěchů, zejména na severu Afghánistánu. Pod kontrolou má přes 200 okresů. Násilí se stupňuje, bojovníci zabili 22 zajatých afghánských vojáků.
S tím, jak se ze země po dvaceti letech stahují americká vojska, opět sílí vliv Tálibánu. Od začátku května podle speciální zmocněnkyně OSN pro Afghánistán převzal Tálibán kontrolu nad více jak 50 z 370 afghánských regionů.
Afghánistán má stále mnoho problémů a obavy z odchodu amerických vojáků jsou pochopitelné. Ale země už není švédským stolem pro všechny islamistické teroristy. V tom měla válka smysl.
Nejpoužívanější sociální síť Facebook a další služby, které patří do jejího portfolia, postihl v pátek výpadek. Problémy se objevily v Evropě, USA či v Asii. Nešly posílat zprávy a uživatelé se nemohli do aplikací přihlásit.
Nejméně dvě desítky afghánských vojáků a policistů zabili povstalci z Tálibánu v noci na dnešek při útocích v provincii Kunduz na severu země, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Spojené státy odpověděly vzdušnými útoky proti…
Mluvčí Tálibánu v pondělí podle agentury AFP řekl, že hnutí „ukončuje příměří a bude pokračovat v operacích“. Stalo se tak dva dny po podpisu mírové dohody Tálibánu s USA.