Oproti obyvatelům většiny zemí Evropské unie Češi loni ušetřili třeba na potravinách či alkoholu, výhodná je zde například i doprava a kultura. Dražší, než je průměr EU, jsou naopak mobilní tarify, ukazují data Eurostatu.
Míra inflace v zemích Evropské unie v listopadu vzrostla na 2,5 procenta z říjnového tempa 2,3 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v říjnu zrychlilo na dvě procenta ze zářijových 1,7 procenta. Nejvíce zdražily služby, uvedl dnes ve svém rychlém odhadu statistický úřad Eurostat.
Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. V České republice se ale inflace zvýšila z 2,2 procenta na 3,1 procenta.
Českou ekonomiku brzdí nízká přidaná hodnota našich výrobků a nyní také extrémně vysoká inflace. ČR má tak 14. nejsilnější, ale zároveň i 13. nejslabší ekonomiku v EU. Každopádně, oproti roku 2022 jsme se propadli o pět příček.
Ceny se v lednu meziročně zvýšily o 2,7 procenta, devátým nejmenším tempem v Evropě Podrobná data Eurostatu přesto varují, že vyhráno není. „Ve službách je potenciál k dalšímu cenovému růstu,“ upozorňuje ekonom Petr Dufek.
Míra inflace v zemích EU v prosinci zrychlila na 3,4 % z listopadových 3,1. Oznámil to Eurostat. Nejvyšší inflaci v celé Unii má Česko, kde ceny meziročně stouply o 7,6 procenta (v listopadu to bylo osm procent).
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat.
Tuzemská inflace sice opět zpomalila, ale oproti minulému měsíci si Česko své umístění v evropském žebříčku nevylepšilo. Inflace je tu devátá nejvyšší.
Ceny bytů v celém Česku po deseti letech poprvé klesly. Ukazují to data HB Indexu, sledujícího vývoj cen na trhu s nemovitostmi. V případě rodinných domů pak zdražování zpomaluje. Stabilní poptávku i ceny drží už jen pozemky.
Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta. Spotřebitelské ceny rostly nejrychleji za posledních více než 22 let. V České republice ale byla v červenci inflace ještě vyšší.
Míra inflace v zemích Evropské unie v červnu vystoupila na rekordních 9,6 procenta, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V samotné eurozóně se cenovky meziročně zvýšily o 8,6 procenta.
Ceny domů a bytů dál rostou. V Česku strmě, to se díky tomu v této kategorii stalo „premiantem“ Evropy. Koncem roku meziročně zdražily byty o víc než čtvrtinu.
Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření covidu-19, se dnes dostalo na hodnotu 1,79, což je nejvyšší úroveň nejméně od začátku loňského října. Česko je v tomto ohledu nejhorší ze zemí EU.
Míra inflace může být v příštím roce oproti nynější více než dvojnásobná. Požene ji nahoru především růst cen energií, který podle odborníku nelze zastavit. Lidé se s tím budou muset naučit žít.
Obchody se vzácnými známkami jen kvetou. Podle Davida Kopřivy, předního tuzemského znalce známek, se trh meziročně zvedl o 20 až 40 procent. Známky nakupují i čeští miliardáři.
Cenu za režii při udílení letošních Evropských filmových cen získal Dán Thomas Vinterberg za film Chlast. Snímek také získal cenu za nejlepší film, nejlepší scénář a nejlepší herecký výkon.