Oproti obyvatelům většiny zemí Evropské unie Češi loni ušetřili třeba na potravinách či alkoholu, výhodná je zde například i doprava a kultura. Dražší, než je průměr EU, jsou naopak mobilní tarify, ukazují data Eurostatu.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v říjnu zrychlilo na dvě procenta ze zářijových 1,7 procenta. Nejvíce zdražily služby, uvedl dnes ve svém rychlém odhadu statistický úřad Eurostat.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci zrychlil na 2,8 procenta z červnového tempa 2,6 procenta. Ve své dnešní zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat.
Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. V České republice se ale inflace zvýšila z 2,2 procenta na 3,1 procenta.
Ceny se v lednu meziročně zvýšily o 2,7 procenta, devátým nejmenším tempem v Evropě Podrobná data Eurostatu přesto varují, že vyhráno není. „Ve službách je potenciál k dalšímu cenovému růstu,“ upozorňuje ekonom Petr Dufek.
Míra inflace v zemích EU v prosinci zrychlila na 3,4 % z listopadových 3,1. Oznámil to Eurostat. Nejvyšší inflaci v celé Unii má Česko, kde ceny meziročně stouply o 7,6 procenta (v listopadu to bylo osm procent).
Tuzemská inflace se vrátila ke klesajícímu trendu. Ceny v listopadu v meziročním srovnání rostly o 7,3 procenta, což je o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat.
Tuzemská inflace sice opět zpomalila, ale oproti minulému měsíci si Česko své umístění v evropském žebříčku nevylepšilo. Inflace je tu devátá nejvyšší.
Ceny bytů v celém Česku po deseti letech poprvé klesly. Ukazují to data HB Indexu, sledujícího vývoj cen na trhu s nemovitostmi. V případě rodinných domů pak zdražování zpomaluje. Stabilní poptávku i ceny drží už jen pozemky.
Inflace v Evropské unii v prosinci výrazně klesla, s hodnotou 10,4 procenta ale pořád zůstává výrazně nad průměrem minulých let. Tempo meziročního růstu cen se snížilo z říjnových 11,1 procenta, oznámil Eurostat.
Míra průměrné inflace napříč členskými státy Evropské unie se za květen vyšplhala na rekordních 8,8 procenta. Ukazují to data Eurostatu. Česká republika má v rámci EU čtvrtou nejvyšší inflaci.
Míra inflace v Evropské unii v únoru vystoupila na rekordních 6,2 procenta z lednových 5,6 procenta. Ve své zprávě to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat
Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření covidu-19, se dnes dostalo na hodnotu 1,79, což je nejvyšší úroveň nejméně od začátku loňského října. Česko je v tomto ohledu nejhorší ze zemí EU.
Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že český růst cen je nižší než jinde v Evropě. Čísla tomu neodpovídají. Zatímco v zemích platících eurem ceny loni klesly, v Česku dva roky setrvale rostou. A hůř je jen v Polsku a Maďarsku.
Míra inflace může být v příštím roce oproti nynější více než dvojnásobná. Požene ji nahoru především růst cen energií, který podle odborníku nelze zastavit. Lidé se s tím budou muset naučit žít.
V loňském roce šly ceny bytů prudce nahoru. Ve třetím čtvrtletí zrychlil jejich růst na 8,4 procenta. Nejvíce ceny rostly v Lucembursku, na Kypru naopak klesaly.
Cenu za režii při udílení letošních Evropských filmových cen získal Dán Thomas Vinterberg za film Chlast. Snímek také získal cenu za nejlepší film, nejlepší scénář a nejlepší herecký výkon.
Ceny realit v České republice rostou nejpomaleji za dva roky. Zatímco dříve ceny nemovitostí rostly oproti ostatním zemím Evropské unie nejrychleji, teď jejich růst zpomalil na 7,7 procenta.