Odběratelé energií se v případě problémů s dodavatelem mohou obrátit na Energetický regulační úřad. Nyní se s ním radí stovky zákazníků. ERÚ se však potýká s nedostatkem právníků a malou informovaností zákazníků.
Energetický regulační úřad nabídne nový srovnávač cen energií. Bude porovnávat všechny nabídky na trhu, včetně produktů se spotovou cenou. Zákazník při tom nemusí zadávat své údaje, které by pak mohli získat zprostředkovatelé.
Energetický regulátor na tiskové konferenci představil výši regulované složky ceny elektřiny a plynu pro rok 2024. Bylo jisté, že si odběratelé připlatí tisíce navíc. Některým tento skok vyrovná pokles silové elektřiny.
Nekritizujme ERÚ, on za vysoké poplatky za energie nemůže. Platíme totiž za politické rozhodnutí podporovat OZE, „ať to stojí, co to stojí“, a zvolená cesta je prostě drahá, píše v komentáři ekonom Lubomír Lízal.
Dodavatelé budou mít nařízeno sdělovat Energetickému regulačnímu úřadu skutečné ceny. Ministr průmyslu a obchodu, Jozef Síkela, chce tuto povinnost zařadit do novely energetického zákona.
Kvůli stromům popadaným na vedení byly v Česku desítky tisíc domácností bez elektřiny. Energetici postupně odstraňují množství poruch na vedení vysokého i nízkého napětí.
Někteří dodavatelé energií začali neoprávněně vyhrožovat svým odběratelům, kteří neměli uhrazenou jen jednu měsíční zálohu, že je odpojí. Takový postup je podle ERÚ nezákonný.
Ceny elektřiny na burze klesly pod úroveň, na niž je nastaven vládní cenový strop. Zlevnění už brzy pocítí i koneční spotřebitelé, slibuje Jiří Matoušek z Centropolu. Energie ale i tak zůstane mnohem dražší, než bývala před krizí.
V letošním roce ceny energií dosahovaly rekordů, jaké si ještě nedávno nikdo nedokázal představit. V roce 2023 by se situace sice měla začít uklidňovat, zásadní pokles cen ale odborníci nepředpokládají.
Vedle úsporného tarifu a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje vláda připravila další úlevu lidem v době drahých energií. Zastropovala ceny elektřiny a plynu. Kolik by úspora mohla činit při vaší spotřebě ukáže kalkulačka.
Evropské ceny energií dnes výrazně klesají na základě náznaků, že region zvyšuje úsilí jak zmírnit energetickou krizi, která by s blížící se zimou mohla uvrhnout region do recese.
Ceny na energetických burzách v Česku i v Německu vyletěly na nové rekordy, ohrožují evropské domácnosti i průmysl. Politici musí zvážit, zda má obchodování na zdivočelém trhu pokračovat. Česká vláda ale tuto otázku neřeší.
Energetická krize rozbíhá trh s tzv. energetickou flexibilitou. Firmy hledají způsob, jak vydělat za poskytnutí vlastní energie. Jen za záložní zdroj může jít o miliony ročně. V budoucnu se budou moci přidat i domácnosti.
Ceny energií letí vzhůru. Burzou zmítá panika, výrobci ale spekulují na další růst cen a odmítají prodávat elektřinu přímo. Volný trh přestává fungovat, je čas na jeho regulaci, varuje Jiří Matoušek z vedení Centropolu.
ANO má teď čas, aby se pokusilo o cosi jako proměnu v běžnou politickou sílu, která se musí vyrovnat s odcházením či aspoň jinou rolí svého otce-majitele.
Martin Jašminský, Zuzana Kubátová a Jiří Zatloukal komentují dění v českém byznysu. Přinášíme vám webovou podobu newsletteru Cash Only – přihlaste se k odběru a pošleme vám ho každý týden do e-mailu.
Statisíce lidí od firmy Bohemia Energy budou potřebovat nové dodavatele. Ti jim však nabídnou ceny energií mnohonásobně vyšší. Vláda proto navrhuje systém kompenzací cen elektřiny pro domácnosti.
Dodavatel energií Bohemia Energy končí. Postiženým klientům dočasně zajistí elektřinu ČEZ, PRE či E.ON. U plynu E.ON, innogy a Pražská plynárenská. Odborníci radí nespěchat, lidé mají na přechod k jinému dodavateli 6 měsíců.
Malé zásoby plynu po dlouhé zimě, zvýšení cen emisních povolenek, bezvětří v Severním moři. To jsou jen některé z důvodů nárůstu cen energií v Evropě. Rekordní ceny za elektřinu a plyn momentálně trápí především jih kontinentu.
Na pražské energetické burze se elektřina obchoduje za doposud nevyšší ceny. Hodnota překonala rekord z roku 2008. Ceny ženu nahoru hlavně vysoké ceny emisních povolenek.