Statisíce lidí od firmy Bohemia Energy budou potřebovat nové dodavatele. Ti jim však nabídnou ceny energií mnohonásobně vyšší. Vláda proto navrhuje systém kompenzací cen elektřiny pro domácnosti.
Ochrana před vysokými cenami energií díky vládnímu stropu od ledna nejspíš skončí. Dodavatelé proto postupně nabízejí zákazníků změnu drahého produktu na ceníky pod stropem. K ČEZ a MND se přidává innogy.
Ceny energií zveřejněné Eurostatem nereflektují to, kolik odběratelé ve skutečnosti platí. Dodavatelé proto budou muset poskytovat data, z nichž by bylo možné průměrnou cenu vyčíst. Vznikne kvůli tomu pracovní skupina.
Dodavatelé budou mít nařízeno sdělovat Energetickému regulačnímu úřadu skutečné ceny. Ministr průmyslu a obchodu, Jozef Síkela, chce tuto povinnost zařadit do novely energetického zákona.
Ceny energií pro koncové zákazníky klesají pod strop, až dosáhnou hranice, kde se ustálí. Přesto jsou ceníky některých dodavatelů elektřiny a plynu vyšší než před rokem.
V loňském roce dodavatelé energií své ceníky kvůli vývoji na trhu hlavně zvyšovali. Nyní činí opak a jejich ceníky klesají. Zákazníci se tak dostávají pod vládní cenový strop. Naposledy zlevnění oznámila společnost Centropol.
Někteří dodavatelé energií začali neoprávněně vyhrožovat svým odběratelům, kteří neměli uhrazenou jen jednu měsíční zálohu, že je odpojí. Takový postup je podle ERÚ nezákonný.
Ceny elektřiny na burze klesly pod úroveň, na niž je nastaven vládní cenový strop. Zlevnění už brzy pocítí i koneční spotřebitelé, slibuje Jiří Matoušek z Centropolu. Energie ale i tak zůstane mnohem dražší, než bývala před krizí.
Řada dodavatelů energií se snaží převést zákazníky z běžných ceníkových či fixovaných produktů na takzvané spotové ceny, tedy okamžité tržní ceny, které se neustále mění.
Ceny na energetických burzách v Česku i v Německu vyletěly na nové rekordy, ohrožují evropské domácnosti i průmysl. Politici musí zvážit, zda má obchodování na zdivočelém trhu pokračovat. Česká vláda ale tuto otázku neřeší.
Energetická krize rozbíhá trh s tzv. energetickou flexibilitou. Firmy hledají způsob, jak vydělat za poskytnutí vlastní energie. Jen za záložní zdroj může jít o miliony ročně. V budoucnu se budou moci přidat i domácnosti.
Ceny energií letí vzhůru. Burzou zmítá panika, výrobci ale spekulují na další růst cen a odmítají prodávat elektřinu přímo. Volný trh přestává fungovat, je čas na jeho regulaci, varuje Jiří Matoušek z vedení Centropolu.
Martin Jašminský, Zuzana Kubátová a Jiří Zatloukal komentují dění v českém byznysu. Přinášíme vám webovou podobu newsletteru Cash Only – přihlaste se k odběru a pošleme vám ho každý týden do e-mailu.
Klienti zkrachovalých obchodníků s energiemi, které automaticky převzali dodavatelé poslední instance, platí zcela rozdílné ceny. Výrazně levnější plyn i elektřinu nabídl například E.ON.
Statisíce lidí od firmy Bohemia Energy budou potřebovat nové dodavatele. Ti jim však nabídnou ceny energií mnohonásobně vyšší. Vláda proto navrhuje systém kompenzací cen elektřiny pro domácnosti.
Dodavatel energií Bohemia Energy končí. Postiženým klientům dočasně zajistí elektřinu ČEZ, PRE či E.ON. U plynu E.ON, innogy a Pražská plynárenská. Odborníci radí nespěchat, lidé mají na přechod k jinému dodavateli 6 měsíců.
Zákazníci Bohemia Energy utíkají ke konkurenci a zatěžují její přepážky a linky. Stálí zákazníci velkých dodavatelů energie to nesou nelibě, protože kvůli tomu musí na reklamace či přepisy smluv stát dlouho ve frontě.
Ceny energií rostou. Někteří dodavatelé začali své smlouvy ohýbat, aby se zbavili nevýhodných produktů s dlouhodobě fixovanou cenou. Společnosti by garantované ceny neměly měnit nebo smlouvy jinak obcházet, varuje regulační úřad.
Malé zásoby plynu po dlouhé zimě, zvýšení cen emisních povolenek, bezvětří v Severním moři. To jsou jen některé z důvodů nárůstu cen energií v Evropě. Rekordní ceny za elektřinu a plyn momentálně trápí především jih kontinentu.
Lidé si za energie připlatí už na podzim. Ceny elektřiny a plynu na burze se již několik měsíců zvyšují a dodavatelé před růstem cen své zákazníky neubrání. Částka za energie příliš nespadne ani v roce 2021.
Na pražské energetické burze se elektřina obchoduje za doposud nevyšší ceny. Hodnota překonala rekord z roku 2008. Ceny ženu nahoru hlavně vysoké ceny emisních povolenek.