Na klimatickém summitu COP26 v Glasgow jsou desítky tisíc lidí. Vyjednavačů, politiků, novinářů i takzvaných „pozorovatelů“ – zástupců různých organizací. A před pár dny se k nim připojila i delegace z Prahy.
Tálibán usiluje o zapojení do mezinárodních diskusí o změně klimatu, neboť Afghánistán je podle agentury AFP vůči změně klimatu šestou nejzranitelnější zemí.
Letošní konference o změně klimatu je označována jako „finanční“. Jejím výsledkem by totiž mělo být stanovení nových finančních cílů. Někteří představitelé svou účast na akci ale začali pár týdnů před startem odvolávat.
Předseda klimatické konference Cop28, která se právě odehrává v Dubaji, prohlásil, že neexistují konkrétní vědecká fakta potvrzující, že by ke zpomalení globálního oteplování vedlo postupné vyřazování ropy, uhlí a plynu.
Iberoamerický summit v Dominikánské republice skončil schválením Charty životního prostředí. Tu předseda španělské vlády Pedro Sánchez označil za „ambiciózní plán“.
Kvůli těžbě uhlí má v Německu zaniknout poslední obec. „Zajímavé je, že to schválili i politici ze strany Zelených,“ říká Jan Brož z Hospodářských novin. Klimaaktivisté ale osadu Lützerath brání navzdory zásahu stovek policistů.
Jak na boj za ochranu přírody hledí aktivisté napříč generacemi? Změnil se nějak náš pohled na ekologii za 33 let od revoluce? Odpovídá Jaromír Bláha z Hnutí Duha a členka České odnože Extinction Rebellion Veronika Holcnerová.
Egyptské úřady blokují několik stovek webových stránek s lidskoprávním a ekologickým obsahem. Podle účastníků klimatické konference Cop27 je obsah blokovaných stránek důležitý pro jednání o klimatické změně.
Německý experiment se zlevněnou jízdenkou pomohl za tři měsíce trvání ušetřit celkem 1,8 milionu tun emisí CO2, tvrdí průzkum. „Náš dosud nejlepší nápad,“ tvrdí spolkový kancléř. Ozývají se ovšem i kritické hlasy.
Svůj ambiciózní plán pro boj s klimatickou změnou představil už během předvolební kampaně. Teď má Joe Biden Bílý dům pod kontrolou už déle než rok. A naplnění svých slibů se ani zdaleka nepřiblížil.
Některé události má smysl komentovat až s odstupem, když zřetelně vidíme všechny důsledky a souvislosti. Proto jsme v podcastu 2050 zpětně zaměřili pozornost na klimatický summit COP26, který se konal v loni ve skotském Glasgow.
Na klimatickém summitu COP26 v Glasgow jsou desítky tisíc lidí. Vyjednavačů, politiků, novinářů i takzvaných „pozorovatelů“ – zástupců různých organizací. A před pár dny se k nim připojila i delegace z Prahy.
Glasgow na začátku listopadu ožilo klimatickým summitem COP26. Do města, kde žije přes půl milionu obyvatel, zamířily desítky tisíc lidí z celého světa. Místní ale na summit nahlížejí všelijak, zjistila reportérka Seznam Zpráv.
„O klimatické změně se často mluví jako o hrozbě, o krizi. Potřebujeme to posunout směrem k řešení,“ říká zakladatel iniciativy Fakta o klimatu Ondráš Přibyla. Jak o klimatu mluvit, co s ním dělat a proč máme tak drahou elektřinu?
Skotské Glasgow hostí za pár týdnů jednu z nejočekávanějších událostí letošního roku – klimatický summit COP26. Ve Velké Británii ale akci globálního rozměru narušují bojůvky mezi Nicolou Sturgeonovou a Borisem Johnsonem.
Ekologické hrozby se týkají i ekonomiky. Podle ředitele odboru pro měnové a kapitálové trhy MMF Tobiase Adriana by se klimatická změna neměla podceňovat. Největší hrozbou pro finančnictví jsou nepředvídatelné přírodní katastrofy.
Nastupující americký prezident Joe Biden ve svém domovském státě Delaware představil šestičlenný tým, který povede americký boj s klimatickými změnami.
Hladovkou se své politické cíle obvykle snaží prosadit političtí vězni či aktivisté, tentokrát ji ale zahájil poslanec Evropského parlamentu. Usiluje tak o zvýšení evropského rozpočtu na boj s klimatickými změnami.