Stejně jako Česko zaznamenávají okolní státy rekordní covidová čísla. Zatímco Slovensko nebo Německo se rozhodly omezovat hlavně neočkované, představitelé polské vlády tvrdí, že by to nemělo smysl, a zatím nová omezení nechystají.
Země opatření zavádí kvůli možnému ohrožení islamistickým terorismem a organizovanou kriminalitu. V posledních týdnech se v Německu debatuje o zpřísnění migrační politiky.
Podle ministerstva vnitra ve Vídni je krok nutný kvůli boji s převaděči a terorismem. Podobně stejný krok na německé straně komentovala i spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová.
Stacionární kontroly na hranicích byly dosud schválené do 15. prosince, Berlín ale dopředu avizoval, že je může prodloužit. Zavedení kontrol Berlín zdůvodnil snahou omezit nelegální migraci.
Slovensko dočasně obnovilo kontroly na hranicích s Maďarskem 5. října. Učinilo tak poté, co ke stejnému kroku přistoupily sousední země Polsko, Rakousko a Česká republika.
Rakousko o 20 dnů prodlužuje kontroly na hranicích s Českem, oznámilo dnes večer podle agentury APA ministerstvo vnitra ve Vídni. Zavedlo je od 18. října původně na deset dnů, pak jejich platnost prodloužilo a měly skončit dnes.
Německo připravuje na hranicích s Českem a Polskem dodatečné kontroly, jejichž cílem budou převaděči migrantů. Polsko zase oznámilo, že bude kontrolovat přechody se Slovenskem.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová uvažuje kvůli složité migrační situaci o krátkodobé obnově stálé kontroly na hranici s Českem a Polskem. Boj proti převaděčům ČR a Německo koordinují, říká ministr vnitra Vít Rakušan.
Podle aktuální statistiky spolkové policie přišlo v prvním čtvrtletí do Německa nejméně 19 627 migrantů bez potřebných dokladů. V meziročním srovnání je to zhruba o třetinu více.
Podobně jako Česká republika se Rakousko rozhodlo prodloužit kontroly na hranicích se Slovenskem. S Maďarskem a Slovinskem potrvají nejméně do poloviny května. Sousední státy ale rakouské opatření označují za neopodstatněné.
Německo obnovilo stálé hraniční kontroly na hranicích s Českou republikou. Na přechodech do Bavorska a Saska se proto tvoří mnohakilometrové kolony. Podívejte se, jak to tam teď vypadá.
Slováky již práce v Česku neláká. Zájem o české nabídky podle pracovního portálu Profesia klesá a snižuje se i jejich celkový počet. Naopak stoupá oblíbenost Rakouska a Maďarska.