V Evropě probíhají tento týden vrcholně důležitá jednání s Ruskem o Ukrajině, Američané jednají i s Íránem o návratu k dohodě o kontrole jeho jaderného programu. Na ministerstvu ve Washingtonu přitom řádí covid.
Podle ruských vyšetřovatelů ruští vojáci umučili Američana Russella Bantleyho, který bojoval po boku okupačních vojsk na Ukrajině. Vojáky teď čeká soud, čelí mimo jiné obvinění z mučení a pokus o utajení závažného trestného činu.
Kreml obvinil USA, že nesou zodpovědnost za smrt žen a dětí v Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Rusko rozhořčeně reaguje na rozhodnutí, kterým Západ povoluje Ukrajině použít jím dodané zbraně k útokům na ruské území.
Podle ruské tajné služby měla žena shromažďovat peníze na pomoc Ukrajině a ohrožovat bezpečnost země. Rusko zadržuje i jiné americké občany, například novináře Evana Gershkoviche.
Rusko vyhostí přes 20 německých diplomatů poté, co Berlín označil za nežádoucí osoby obdobný počet ruských diplomatických pracovníků, uvedla dnes agentura RIA Novosti. Berlín se zatím nijak nevyjádřil.
Každá firma opouštějící Rusko bude muset přispět do jeho státní kasy. Tlak na společnosti, které až doteď zůstaly, se tak nejspíš ještě zvýší. Kritice se nevyhnou: Buď budou podnikat v zemi agresora, nebo přímo přispějí na válku.
Ruská stíhačka v úterý nad Černým mořem sestřelila bezpilotní letoun amerického letectva poté, co poškodila vrtuli amerického dronu MQ-9 Reaper. Oznámil představitel USA obeznámený s incidentem.
Rusko získalo neznámý počet vojenského vybavení americké výroby na ukrajinském bojišti. Údajně ho posílá do Íránu, kde se pokouší vytvořit kopie, které by mohly ohrozit USA a jejich spojence, tvrdí američtí zástupci.
Ztráty v řadách ruských vojáků již podle Ukrajinců překročily hranici 100 tisíc. Stejně jako při dřívějších odhadech však na uváděná čísla nelze plně spoléhat.
Írán žádá Rusko o pomoc se svým jaderným programem. Chce po něm dodávky radioaktivního materiálu i technologií na výrobu jaderného paliva, píše americká stanice CNN s odvoláním na zdroje z amerických tajných služeb.
V současné energetické krizi by Evropě mohla pomoci jedna země, paradoxně je to válčící Ukrajina. Rusko má ale naprosto jiný zájem a situace kolem Záporožské jaderné elektrárny naznačuje, jak ho nejspíš bude chtít prosadit.
Ruská společnost Rosatom začne v blízké době stavět dva jaderné reaktory na území Evropské unie. Konkrétně v Maďarsku, jak potvrdil tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle kterého začne stavba v příštích týdnech.
Velkým tématem byl pro ni odsun sovětských vojsk z Československa. Do Sovětského svazu, respektive do Ruska, se podívala mnohokrát. A nejen podívala, samozřejmě především fotila. Hostem Ušáku byla fotografka Dana Kyndrová.
Evropská unie se neshodla na sankcích vůči Rusku kvůli zatčení Alexeje Navalného. Přestože mnoho členských zemí po tvrdé reakci volalo, proti bylo například Německo nebo Lucembursko. Ve hře je i Nord Stream 2.
Američané si v listopadu zvolí svého příštího prezidenta. Zatímco jsou kampaně kandidátů v plném proudu, své síly mobilizují i další důležití hráči. Tedy hackeři – podle Microsoftu z Ruska, Íránu i Číny.
Britský deník Financial Times si spolu s americkým listem The New York Times vysloužily kritiku přímo od ruského ministerstva zahraničí i výhrůžku od poslance Státní dumy. Moskvě se nelíbí jejich články o počtu obětí covid-19.
Írán vstoupil do nového perského roku. Důvodů k oslavám ale mnoho není – země hlásí za poslední den dalších 123 obětí nákazy novým koronavirem. Celkem je jich už víc než 1550. Tedy alespoň podle oficiálních informací, které se nezdají být…