Rusko na žádost Spojených států amerických provedlo speciální operaci proti hackerské skupině REvil, která je zodpovědná za takzvané ransomware útoky. Podle agentury Reuters to v pátek uvedla ruská FSB.
Podle poradců prezidenta mu bude chybět agenda, vláda naopak chce mít v Rusku „oči i uši“. Hrad a vláda se shodnou pouze a tom, že návrat českého velvyslance do Moskvy neznamená ani náznak oteplování v česko-ruských vztazích.
Česko poprvé v historii spojilo hackerské útoky s ruskou tajnou službou GRU, která stojí i za explozemi ve Vrběticích. Seznam Zprávy na základě zdrojů z bezpečnostní komunity přinášejí o ruské hackerské operaci podrobnosti.
Bezpečnostní síly zadržely občana Tádžikistánu Džumochona Kurbonova. Má být zapleten do březnového teroristického útoku v Moskvě, při kterém útočníci zabili více než 140 lidí.
Americké tajné služby mají informace o jednáních mezi Ruskem a KLDR. Údajně se má jednat o dodávky zbraní a prezident Kim Čong-Un má zanedlouho dokonce za účelem jednání vycestovat do Vladivostoku.
Vladimir Seliverstov stál v čele 106. výsadkové divize, která čelí obviněním z účasti na masakrech v Buči a Irpini. Jde o dalšího ruského generála, kterého ministerstvo obrany v posledních týdnech po vzpouře vagnerovců odvolalo.
Společnost Daikin oznámila v Česku obří investici – v následujících letech bude v Brně investovat zhruba miliardu a čtvrt do výroby tepelných čerpadel. Těch se letos v Česku prodá 45 tisíc, zájem je však daleko vyšší.
Ruský prezident označil útok na Krymský most za teroristický čin. Ruská kontrarozvědka FSB mezitím mluví o tom, že za poslední týden zaznamenala „značný nárůst“ útoků na ruské území.
Ruská armáda dosud povolávala především obyvatele odlehlých a polozapomenutých končin země. Nyní se chce zaměřit i na etnické Rusy z bohatších vrstev společnosti, tvrdí ukrajinská rozvědka.
Ukrajinská tajná služba SBU zadržela svého člena podezřelého ze spolupráce s ruskou tajnou službou FSB. Zadržený podle podezření Ukrajinců předával důležité armádní a zpravodajské informace.
„Na jeho příkaz jsem byl po dobu osmi měsíců denně vyslýchán, držen v přeplněných celách, nesměl se stýkat se svou ženou a advokáty,“ popisuje ruský novinář své zkušenosti s důstojníkem ruské FSB, který získal české občanství.
Hackerská skupina Anonymous se snaží omezit dosah ruské vlády doma i na mezinárodní scéně. Na Twitteru vyzvala k útokům na jejich zpravodajský web RT.com. Ten je už dlouho v hledáčku úřadů na Západě, některé plánují jeho zákaz.
Rusko na žádost Spojených států amerických provedlo speciální operaci proti hackerské skupině REvil, která je zodpovědná za takzvané ransomware útoky. Podle agentury Reuters to v pátek uvedla ruská FSB.
Nejen světoví politici, ale i zahraniční média a novináři reagují na diplomatickou krizi mezi Českem a Ruskem. Čtvrteční oznámení vyhoštění zhruba sedmi desítek zaměstnanců ruské ambasády v Praze vyvolalo reakce po celém světě.
Vypátrala to skupina Bellingcat, když začala zkoumat pád finanční skupiny Wirecard. Právě v té byl finančník manažerem. Společnost padla, když se ukázalo, že jí chybí téměř 50 miliard korun, které vykazovala ve svém účetnictví.
Původně se měla konat 9. května, kvůli pandemii koronaviru je ale nakonec až dnes. V Rusku začíná vojenská přehlídka na počest 75. výročí vítězství nad nacismem. Akce předchází důležitému referendu pro prezidenta Putina.
Německo vypátralo hackera, který stál za kybernetickým útokem na parlamentní IT systém v roce 2015. Úterní Středoevropský deník se věnuje i omezení přístupu k informacím v Maďarsku nebo dalšímu vývoji kolem voleb v Polsku.