Ministr zahraničí Jan Lipavský řeší diplomatický přešlap českého velvyslance v Pekingu Vladimíra Tomšíka, který navzdory vládnímu postoji podpořil zimní olympijské hry v Číně.
Zatím není jisté, zda se ministr zahraničí Jan Lipavský setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym. Do Kyjeva dorazil poté, co Rusko na Ukrajinu vyslalo mezikontinentální balistickou střelu,
USA a Evropa se snaží snížit náskok Číny v čistých energetických technologiích. Poskytují proto dotace místním výrobcům a zvyšují cla na čínský dovoz, což je ale jasný protekcionistický obrat. Problém popisuje server CNN.
Investoři se překotně zbavují čínských akcií a opouštějí druhou největší ekonomiku světa. A to navzdory snahám Pekingu podpořit růst tím, že si bude více půjčovat na financování dalších výdajů. O trendu informuje server CNN.
Čínu sužují silné záplavy, přívalové deště a hrozby sesuvů půdy. Zasažen byl jih země, ale také oblast Pekingu. Bouře Doksuri, která byla jednou z nejsilnějších za posledních deset let, si také vyžádala nejméně 21 životů.
Zatímco Čína na žádost ruské Vagnerovy armády o dodání zbraní nereagovala, jiné země jim vojenskou pomoc poskytly, vyplývá z uniklých dokumentů. Zbraně jim poslalo Bělorusko i Sýrie. Domlouvat se vagnerovci snažili i s Tureckem.
Podle ministra zahraničí Jana Lipavského se česká zahraniční politika schůzkou se zástupci tibetské exilové vlády „nedopustila ničeho, co by překračovalo dosavadní konzistentní politiku v této věci“.
Český konzulát v Chengdu se otevřel kvůli hradním pročínským ambicím. Nyní ministerstvo zahraničí připouští možné zavírání některých českých úřadů kvůli úsporám. Týkat by se to mohlo i toho v metropoli provincie S'-čchuan.
Česká republika by mohla být po Litvě další zemí, která opustí čínskou iniciativu 16+1. Pohádkový příslib čínských investic po letech zůstal jen na papíře.
Čína ve strategii nulové tolerance covidu-19 nepolevuje. Navzdory ambiciózním ekonomickým plánům už měsíc drží v lockdownu Šanghaj, po výskytu několika nakažených se zaměřila i na Peking. Dopady restrikcí pocítí celý svět.
Země, která vede rozsáhlou kampaň proti „škodlivým vlivům“, kam řadí například i homosexualitu, si na konto připisuje ironický rekord. Pekingských her se účastní nejvíce přiznaných LGBTQ sportovců v historii zimních olympiád.
Prezident Miloš Zeman doporučil Janu Lipavskému, ať odstoupí z kandidatury na ministra zahraničí. Tvrdí to stanice Frekvence 1 s odvoláním na dva důvěryhodné zdroje obeznámené s jednáním. Lipavský odmítl tyto informace komentovat.
Mezinárodní tenisová federace (ITF) nezruší plánované turnaje v Číně, jako to udělala ženská WTA. Trest ale zemi zřejmě čeká z jiné strany. Spojené státy se totiž rozhodly pro diplomatický bojkot zimních olympijských her.
Ženská tenisová asociace (WTA) oznámila, že zruší všechny turnaje v Číně kvůli aféře kolem tenistky Pcheng Šuaj. Peking v reakci uvedl, že není pro politizaci sportu. Turnaje by kvůli pandemii stejně neproběhly, píší čínská média.
Zdá se, že vztah Číny a Tchaj-wanu našel nové dno. Co se v oblasti děje, kdy proběhne čínská invaze, jak situaci vnímá jedna či druhá strana a proč ostrov čínským komunistům nepatří? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.
Lídr kanadské konzervativní opoziční strany varoval, že pro Kanaďany nemusí být cesta na zimní olympiádu v Pekingu bezpečná. Slova zazněla v den, kdy byl v Číně odsouzen kanadský podnikatel k 11 letům za mřížemi.
Nejdříve účast na summitu v Pekingu Miloš Zeman odmítl. Pak pozvánku přijal. Nakonec ale do čínské metropole nepojede. Setkání evropských politických špiček se podle zjištění Seznam Zpráv ruší kvůli koronaviru.