Maraton diplomatických jednání kvůli Ukrajině bude pokračovat i v dalším týdnu. Americký ministr zahraničí Blinken v pondělí informuje EU o jednáních s Ruskem. V neděli prozatím odmítl zavedení sankcí, Západ by prý ztratil páky.
Ukrajinský generální štáb informoval o úspěšném útoku na muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska, aniž by upřesnil, jakými prostředky byl ruský arzenál zasažen.
„V první fázi by americká pomoc měla vést ke stabilizování fronty, v delším horizontu by pak mohla umožnit Ukrajincům provádět nejen defenzivní operace, ale přejít do protiútoku,“ říká k sobotnímu rozhodnutí politolog Jan Šír.
Ruská dezinformační kampaň probíhá kromě Evropy i ve Spojených státech. Odborníci varují, že její horká fáze teprve přijde a do Bílého domu by se mohla snažit dostat exprezidenta Donalda Trumpa.
Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrela dosáhli ministří zahraničí členských státu shody na dalších sankcích v reakci na smrt ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného.
Část rozsáhlé flotily tankerů, které Rusko využívá k prodeji ropy, přestala pod tíhou amerických sankcí fungovat. Omezení pro ruskou ropu tak začínají mít na Moskvu hmatatelnější dopady.
Tvrdé boje za osvobození dalšího ukrajinského území potrvají měsíce, uvedl v neděli šéf americké diplomacie Antony Blinken. I tak už podle něj Ukrajinci získali zpět půlku území, které při invazi obsadilo Rusko.
Rusko získalo neznámý počet vojenského vybavení americké výroby na ukrajinském bojišti. Údajně ho posílá do Íránu, kde se pokouší vytvořit kopie, které by mohly ohrozit USA a jejich spojence, tvrdí američtí zástupci.
Nová izraelská vláda se snaží vylepšit vztahy s Ruskem. Zatímco bývalý premiér Jair Lapid opakovaně odsuzoval ruskou agresi proti Ukrajině, noví ministři dostali pokyn, aby se komentářů o válce zdrželi.
Američtí příznivci krajní pravice i někteří zástupci Republikánské strany jsou hlásnými troubami Kremlu, píše The Guardian. Jejich vliv teď může vzrůst s tím, jak republikáni získají kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů.
Basketbalová hvězda USA Brittney Grinerová zůstává v Rusku ve vazbě kvůli obvinění z pašování drog. Leckdo se dnes děsí, proč tam vůbec ona i její kolegyně hrály basket. Odpověď je jednoduchá – byly za tím velmi štědré odměny.
Lídry Spojených států a Číny čeká po několika měsících telefonát – i kvůli ruské invazi na Ukrajině. Šéf Bílého domu při něm chce varovat svého čínského protějška s tím, že potenciální pomoc Rusku se neobejde bez následků.
Američtí senátoři jsou blízko dohodě o sankčním balíčku, který by v případě invaze na Ukrajinu mohl Rusku znepříjemnit život. Některé z postihů by však mohly začít platit ještě dříve kvůli tomu, čeho se země již dopustila.
Maraton diplomatických jednání kvůli Ukrajině bude pokračovat i v dalším týdnu. Americký ministr zahraničí Blinken v pondělí informuje EU o jednáních s Ruskem. V neděli prozatím odmítl zavedení sankcí, Západ by prý ztratil páky.
Šéf americké diplomacie Antony Blinken upozornil na ruské plány na další zvýšení počtu vojáků na ukrajinských hranicích. Rusko mezitím vyzvalo Spojené státy, aby neposílaly na Ukrajinu další zbraně a soustředily se na diplomacii.
Američané si v listopadu zvolí svého příštího prezidenta. Zatímco jsou kampaně kandidátů v plném proudu, své síly mobilizují i další důležití hráči. Tedy hackeři – podle Microsoftu z Ruska, Íránu i Číny.