Přiškrcení dodávek ruského plynu v důsledku vpádu Ruska na Ukrajinu by pro Evropu bylo náročné a drahé. Náklady na zajištění dodávek odjinud by zaplatil koncový spotřebitel. Rusko ale nemá plyn kam posílat, Evropu potřebuje.
Z 360 000 vojáků, kteří vstoupili na Ukrajinu, včetně smluvního a branného personálu, jich Rusko podle zprávy amerických tajných služeb na bojišti ztratilo až 315 000.
Světoví lídři, vysocí představitelé armády, zpravodajských služeb a jiní političtí představitelé se podělili o jejich reakce v prvních okamžicích války na Ukrajině.
24. února 2022 ve 4:00 SEČ odvysílala ruská média projev Vladimira Putina. Oznámil v něm, že dal pokyn k invazi na Ukrajinu. V grafice nabízíme přehled toho hlavního, co se během prvního roku války odehrálo.
České předsednictví v EU podle informací agentury Reuters pomohlo připravit formální diplomatickou stížnost na slova Emmanuela Macrona. Ten na začátku prosince mluvil o nutnosti zvážit bezpečnostní záruky pro Rusko.
Bylo by iluzorní, kdyby se západní představitelé domnívali, že celý svět sdílí názor NATO - že za tuto katastrofální válku nese plnou vinu Rusko, píše BBC a rozebírá důvody, proč tomu tak je.
Neschopnost Ruska získávat si v sousedství spojence na základě ekonomické spolupráce signalizuje, že ruská ekonomika může být menší než naznačují statistiky, píše v komentáři bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.
Před dvěma týdny přišlo zaměstnancům Národního divadla interní sdělení v příští sezóně se kvůli ruské invazi na Ukrajinu ruší příprava představení Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) vynesl rozhodnutí ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Podle „prozatímního opatření“ musí ruská armáda pozastavit použití vojenské síly na ukrajinském území.
V Evropě rostou hlasy žádající ukončení závislosti na ruském plynu. Evropská unie sice kvůli ruské agresi na Ukrajině neplánuje jeho okamžité odstřižení, ale ještě do konce tohoto roku chce výrazně omezit dovoz.
Ještě začátkem tohoto týdne pěl bývalý americký prezident Donald Trump ódy na Vladimira Putina. V sobotu však ohledně války na Ukrajině změnil tón a vyjádřil solidaritu s tamními občany.
Skikrosařka Nikol Kučerová měla o víkendu absolvovat Světový pohár v Rusku. Společně s ostatními zahraničními závodníky ale odmítla startovat. „Pro mě to bylo morálně nepřijatelné,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Ruský útok na Ukrajinu na sociálních sítích mnoho lidí omlouvá. Nejčastěji se při tom drží několika scénářů, které agresi bagatelizují, nebo se ji snaží na základě polopravd a dezinformací obhájit.
Izrael má plán na záchranu ukrajinských Židů a jejich rodin v případě ruské invaze, deníku The Jerusalem Post to řekli vysoce postavení vládní představitelé.
Je rusko-ukrajinská válka reálným scénářem? Pravděpodobnější než klasická pozemní invaze jsou hybridní konflikt, kybernetické útoky, psychologická válka nebo vyostření situace v okupovaném Donbasu, píšou ukrajinští analytici.
Svět obletěla zpráva americké rozvědky, že Rusko plánuje možnou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Podle těchto informací by mohla být zahájena již počátkem roku 2022 a mělo by se jí účastnit odhadem 175 tisíc vojáků.
Napětí mezi Ruskem a NATO neutichá. Z jedné strany na druhou létají slova o „zaplacení vysoké ceny“ nebo „překračování červených linií“. NATO se obává napadení Ukrajiny, Rusko zase mluví o hrozbě západního útoku.