Rusko a Ukrajina na sebe zaútočily drony. Kyjev udeřil na jednu z největších ruských rafinérií v Jaroslavské oblasti. Na místě vypukl požár. Moskva cílila na Oděsu, kde mimo jiné zasáhla také porodnici. Útok hlásí i Kryvyj Rih.
Rusko útočilo na infrastrukturu v Záporoží, kde nejsou hlášeny žádné oběti. V Rusku se exploze ozývaly ve Velikém Novgorodu. Možným cílem mohl být chemický závod Akron vyrábějící minerální hnojiva a průmyslové chemikálie.
Rusko i Ukrajina hlásí další vzdušné útoky. Úřady dosazené Ruskem v okupované části ukrajinské Záporožské oblasti informovaly, že při zásahu místní budovy dronem zahynul jeden člověk. Kyjev hlásí zatím tři zraněné.
Ruský dronový útok na Slovjanskou elektrárnu zabil tři pracovníky. Rozsáhlé škody hlásí energetická společnost DTEK. Ukrajinské drony způsobily požár v ropné rafinerii v městě Ilskij a vzplanutí nádrže v ruském přístavu Tamaň.
Rusko na Ukrajinu v noci na čtvrtek vyslalo dvě balistické rakety a 183 dronů, podle kyjevského primátora jsou v hlavním městě nejméně dva zranění. Více než 1100 obytných budov v Kyjevě zůstane bez tepla ještě dva měsíce.
Poškozené panelové domy a rodinné domy jsou ve Vilňansku, asi 20 kilometrů na severovýchod od Záporoží, kvůli ruskému útoku. Moskva zase informovala, že protivzdušná obrana za noc sestřelila 40 ukrajinských dronů.
Rusové v noci ze čtvrtka na pátek podnikli útok na kritickou infrastrukturu Kyjeva, část města se poté ocitla bez proudu. Ve městě Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny ruské drony zasáhly několik cílů a vyžádaly si nejméně jednu oběť.
Ukrajinské letectvo eviduje zásahy na jedenácti místech. Rusko v noci sestřelilo 49 ukrajinských bezpilotních letounů. Při ruských útocích byl zasažen závod americké firmy Flex.
Rusko oznámilo zničení 155 ukrajinských dronů přes noc. Při pádu stroje v Lipecké oblasti zahynul člověk. Ukrajinská města včetně Charkova čelila ruským útokům, zraněné hlásí i Čuhujiv.
Ruské údery mířily na Záporožskou, Chmelnyckou nebo Charkovskou oblast, výbuchy se ozývaly i z Oděské. Kvůli útokům musely startovat i polské stíhačky.
„Na ukrajinském nebi bylo spatřeno 267 nepřátelských dronů, což je rekordní počet za jediný útok od začátku invaze,“ napsal na Facebooku mluvčí ukrajinského vojenského letectva.
Město Sumy podle tamních úřadů v noci na dnešek zasáhl vzdušný úder, který způsobil požár. Na místě mají být zranění, bližší informace zatím nejsou k dispozici. Útokům čelilo také Rusko, drony létaly i na anektovaný Krym.
Úřady v západoukrajinském Ternopilu vyzvaly obyvatele města, aby kvůli rozsáhlému požáru pokud možno zůstali ve svých domovech, omezili pobyt dětí venku a zavírali okna. Který objekt hoří, zatím není jasné.
Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým mořem, Krasnodarským krajem a Volgogradskou oblastí během noci na pátek.
Varování před vzdušnými útoky dnes v noci platilo téměř pro celou Ukrajinu. Bránící se země hlásí požár průmyslového podniku v Kyjevské oblasti, podrobnosti o škodách či obětech ale zatím nejsou známy.
Podle ruských činitelů drony zasáhly několik regionů včetně Voroženské či Leningradské oblasti. Zneškodněné drony při pádu nachápaly škody na infrastruktuře a obytných budovách.
Ruské síly zaútočily drony a zřejmě též raketami na jižní a východní část Ukrajiny, včetně měst Oděsa a Mykolajiv. Moskva pak tvrdí, že v noci zmařila pokus Ukrajiny o útok 28 drony na území okupovaného Krymu.