Ukrajinský generální štáb informoval o úspěšném útoku na muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska, aniž by upřesnil, jakými prostředky byl ruský arzenál zasažen.
Podle poradců prezidenta mu bude chybět agenda, vláda naopak chce mít v Rusku „oči i uši“. Hrad a vláda se shodnou pouze a tom, že návrat českého velvyslance do Moskvy neznamená ani náznak oteplování v česko-ruských vztazích.
Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým mořem, Krasnodarským krajem a Volgogradskou oblastí během noci na pátek.
Podle ruských činitelů drony zasáhly několik regionů včetně Voroženské či Leningradské oblasti. Zneškodněné drony při pádu nachápaly škody na infrastruktuře a obytných budovách.
Podle ruské tajné služby měla žena shromažďovat peníze na pomoc Ukrajině a ohrožovat bezpečnost země. Rusko zadržuje i jiné americké občany, například novináře Evana Gershkoviche.
Z 360 000 vojáků, kteří vstoupili na Ukrajinu, včetně smluvního a branného personálu, jich Rusko podle zprávy amerických tajných služeb na bojišti ztratilo až 315 000.
Že se blíží další ukrajinský protiútok, tuší i Rusové. Na frontě budují zákopy a nervózní je i vůdce vagnerovců. Rychlý průlom se ale čekat nedá a navzdory přesvědčení expertů, že „něco“ přijde, některé faktory svědčí o opaku.
Ruská stíhačka v úterý nad Černým mořem sestřelila bezpilotní letoun amerického letectva poté, co poškodila vrtuli amerického dronu MQ-9 Reaper. Oznámil představitel USA obeznámený s incidentem.
Světoví lídři, vysocí představitelé armády, zpravodajských služeb a jiní političtí představitelé se podělili o jejich reakce v prvních okamžicích války na Ukrajině.
24. února 2022 ve 4:00 SEČ odvysílala ruská média projev Vladimira Putina. Oznámil v něm, že dal pokyn k invazi na Ukrajinu. V grafice nabízíme přehled toho hlavního, co se během prvního roku války odehrálo.
Bylo by iluzorní, kdyby se západní představitelé domnívali, že celý svět sdílí názor NATO - že za tuto katastrofální válku nese plnou vinu Rusko, píše BBC a rozebírá důvody, proč tomu tak je.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) vynesl rozhodnutí ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Podle „prozatímního opatření“ musí ruská armáda pozastavit použití vojenské síly na ukrajinském území.
Útoky ruských vojáků pokračovaly i v noci z pondělí na úterý. V Ochtyrce podle Ukrajiny ruské dělostřelectvo zabilo 70 ukrajinských vojáků. Směrem k metropoli Kyjev se přibližuje dlouhý vojenský konvoj s ruskými vojáky.
Exprezident Petro Porošenko, který je podezřelý z velezrady, se na Ukrajinu vrátil na začátku týdne. Jeho případ rozkolísal ukrajinskou politiku, což je podle pozorovatelů zvlášť nebezpečné v době, kdy se země obává ruské invaze.
Napětí mezi Ruskem a NATO neutichá. Z jedné strany na druhou létají slova o „zaplacení vysoké ceny“ nebo „překračování červených linií“. NATO se obává napadení Ukrajiny, Rusko zase mluví o hrozbě západního útoku.
Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Ruské ministerstvo zahraničí označilo americké sankce za agresivní.