Evropská unie spustí další vlnu sankcí na Putinův režim. Vůbec poprvé EU ze společného rozpočtu nakoupí zbraně a pošle je na pomoc Ukrajincům v jejich obraně proti agresi.
Na pondělním jednání v Lucemburku členské státy EU odsouhlasily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku. Opatření se týkají zejména důležitých odvětví ruské ekonomiky, nadále pak ztěžují Rusku tyto sankce obcházet.
Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó uvedl, že nebude vetovat nový balík sankcí EU proti Rusku. Zároveň ale řekl, že tato strategie nedává smysl a Unie tím pouze poškozuje svoji ekonomiku.
Dokument, k němuž získala přístup zahraniční média, popisuje kroky, kterými Rusko plánuje zlikvidovat nezávislost sousedního Běloruska. Do roku 2030 chce mít pod palcem tamní média i armádu, počítá také s jednotnou měnou.
Nobelovu cenu za mír získal běloruský aktivista a obhájce lidských práv Ales Bjaljacki, sdružení ruských lidskoprávních organizací Memorial a ukrajinské Centrum pro občanské svobody.
Vysoké školy hledají způsob, jak zajistit přijímání zahraničních uchazečů v souladu s mezinárodními sankcemi. Podle ministra školství mohou být totiž studenti z Běloruska a Ruska pro Česko hrozbou.
Evropská unie spustí další vlnu sankcí na Putinův režim. Vůbec poprvé EU ze společného rozpočtu nakoupí zbraně a pošle je na pomoc Ukrajincům v jejich obraně proti agresi.
Ministři zahraničí EU se shodli na přitvrzení sankcí proti Bělorusku v reakci na probíhající uprchlickou krizi. Dotknou se především firem z oblasti cestovního ruchu a aerolinek Belavia.
Rusko ve čtvrtek nepovolilo přílet do Moskvy letadlu rakouské letecké společnosti Austrian Airlines poté, co se na trase chtělo vyhnout vzdušnému prostoru Běloruska.
V pondělí večer začíná mimořádný dvoudenní summit lídrů EU. Po mnoha měsících se premiéři a prezidenti osobně sjíždějí do Bruselu. Řešit budou i Česko a akutně také Bělorusko.