Další sankce proti Rusku utnou dovoz tamního uhlí do Evropské unie. Česko tento zákaz příliš neovlivní, naším největším dovozcem suroviny je Polsko. Jenže to může mít problém, protože velkou část jeho spotřeby tvořilo ruské uhlí.
Polský premiér Donald Tusk chce dočasně pozastavit právo migrantů požádat o azyl. Vůči jeho plánu se veřejně ohradil jeden z jeho koaličních kolegů, média předpokládají další spory uvnitř vlády.
I přes pokrok v některých oblastech rovněž zůstávají podle EK v Česku problémy, pokud jde o zavádění reforem, které se týkají transparentnosti informací o vlastnictví médií.
Ministři zemědělství pěti zemí podepsali dopis, jímž vyzývají Evropskou komisi, aby omezila dovoz obilí z Ruska a Běloruska. Rusko podle nich ze zisků z vývozu obilí financuje pokračující válku na Ukrajině.
Polsko, Slovensko a Maďarsko se rozhodly v embargu na dovoz ukrajinského obilí pokračovat, přestože Evropská komise ho v pátek odmítla prodloužit. Ukrajině se rozhodnutí trojice států nelíbí, a proto podala stížnost u WTO.
Evropská komise podá žalobu k Soudnímu dvoru EU na osm členských států včetně České republiky. Nezavedly pravidla, která mají chránit oznamovatele protiprávního jednání (takzvané whistleblowery) před případnou odvetou.
Rozdílný přístup k invazi na Ukrajinu způsobil zhoršení vztahů ve Visegrádské skupině. Političtí aktéři se neshodnou na sankcích ani vojenské pomoci, ukazuje nový výzkum Asociace pro mezinárodní otázky.
Maďarské reformy, jimiž chtěla Budapešť docílit odblokování peněz z fondů EU, nejsou podle unijní exekutivy dostatečné. O návrhu Evropské komise budou rozhodovat členské státy.
Maďarský parlament ovládaný konzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil loni v červnu zákon, zakazující jakoukoli prezentaci homosexuality a děl s ní spojených na školách pro děti do 18 let.
Generální advokát Soudního dvora Evropské unie ve čtvrtek doporučil zamítnout žalobu Polska a Maďarska proti spojení právního státu a peněz. Jeho stanovisko není pro soudce závazné, většinou k němu ale přihlížejí.
Za každý den provozu má podle rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie Polsko zaplatit v přepočtu 12,6 milionů korun. Varšava ale pokutu už od září odmítá uhradit.
Soudní dvůr Evropské unie dnes začal posuzovat spor o spojení vlády práva a unijních peněz, který může dále prohloubit neshody mezi Maďarskem a Polskem na jedné a institucemi EU na druhé straně.
Evropská komise se zapojí do žaloby na Polsko, kterou Česká republika podala k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšiřování těžby v polském uhelném dole Turów. Oznámila to dnes podle agentury Reuters komise.
Své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik zasažených koronavirem Maďarsko a Polsko považují za nutné. Ve čtvrtek se na tom na schůzce v Budapešti shodli šéfové vlád obou zemí.
Slováci dostavbu jaderných bloků dokončují, ale později, než plánovali. Maďaři ji svěřili Rusům a půjčili si od nich peníze a Poláci první reaktor teprve plánují. Přinášíme přehled rozvoje jaderné energetiky ve střední Evropě.
Kromě Maďarska nesouhlasí s principem, aby byly evropské dotace spojené s dodržováním pravidel právního státu, ani Polsko. Tamní konzervativci soudí, že podmínění vyplácení dotací by „omezilo polskou svrchovanost“.
Eurokomisařka Věra Jourová dnes představila vůbec první zprávu Evropské komise o stavu právního státu v jednotlivých členských státech. Nejhůře dopadly země bývalého východního bloku.