V areálu s rozlohou 11 kilometrů čtverečních jsou výrobní haly, silnice, koleje a pod nimi desítky kilometrů podzemních chodeb. Rusové vědí, že vystrnadit ukrajinské bojovníky v Mariupolu z Azovstalu je velmi těžké.
Koalice našla shodu na kompromisu, který má vyřešit krizi bydlení. Plán je méně ambiciózní, ale není vykuchaný. Ve 115 obcích bude kontaktní místo. Jak taková pomoc vypadá? Přinášíme reportáž z Prahy 7.
Podívejte se na oslavy dvou let od momentu, kdy obránci oceláren Azovstal v Mariupolu složili zbraně, a to na pokyn ukrajinského prezidenta. Od té doby je město pod ruskou správou, úřady to náležitě oslavily.
Jedenadvacetiletý obránce Mariupolu Nazarij Hryntsevič zemřel, opět při bojích proti Rusům. Byl jedním z 215 mužů, kteří se do poslední chvíle bránili v obklíčeném městě.
Ukrajina a Rusko provedly nečekanou výměnu zajatců, která je pravděpodobně největší od začátku ruské invaze. Týkala se skoro 500 lidí, mezi nimiž jsou někdejší obránci Mariupolu, Hadího ostrova nebo jaderné elektrárny Černobyl.
Důstojník ukrajinského pluku Azov prozradil, co předcházelo vzdání se posledních obránců města Mariupol. Rusové prý slibovali rychlé propuštění zajatců.
Ocelárny Azovstal v Mariupolu se staly jedním z nejvýznamnějších symbolů ukrajinského odporu. Přesně před rokem začalo jejich obléhání, když Rusko oznámilo dobytí zbytku města. Ukrajinští vojáci vzpomínají, co na místě zažívali.
Ukrajinský novinář Taras Levčenko popisuje, jak to vypadá v hlavním městě Ukrajiny po ruských leteckých útocích. Jaká je v Kyjevě atmosféra a z čeho si Ukrajinci i v těžkých časech dělají legraci? Poslechněte si podcast 5:59.
Dosazený starosta Ivaščenko přežil nepříliš úspěšný pokus o atentát, u vchodu do zoologické zahrady byla nastražena výbušnina, avšak explodovala zřejmě předčasně.
Rusko a Ukrajina na sebe házejí vinu za útok na věznici v Olenivce. „S vysokou pravděpodobností tam někdo z ruské strany střelil termobarický náboj,“ říká v 5:59 reportér Hospodářských novin Ondřej Soukup. Jak to ovlivní konflikt?
Sociální síť Twitter skryla příspěvek ruského velvyslanectví ve Spojeném království. Tamní ambasáda v něm vyzývala „k ponižující smrti“ ukrajinských zajatců.
Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany města. Ruská armáda zveřejnila záběry z vnitřku podzemního komplexu, kde se obránci ukrývali.
Na konci května dostali obránci z Azovstalu rozkaz ukončit boje. Většina z nich byla převezena na území ovládaná proruskými povstalci, kde jim hrozí soud a trest smrti. Jejich manželky se nyní snaží zajistit jejich výměnu.
Ostřelovaný závod Azovstal opustily více než dvě stovky vojáků, kteří komplex v Mariupolu bránili z posledních sil. Seznam Zprávy připravily odpovědi na otázky, které evakuace v režii Rusů vyvolala.
Drsné fotografie zveřejněné na Twitteru ukazují, v jakých podmínkách přežívají zranění ukrajinští obránci Mariupolu v ocelárnách Azovstal. Autenticitu snímků nelze nijak ověřit.
Muž, který patří k posledním ukrajinským obráncům Mariupolu řekl BBC, že obléhaná ocelárna, kde se ukrývají, je z velké části zničená. Civilisté jsou tam podle něj uvězněni pod zřícenými budovami.
Přes 40 dní je přístavní město Mariupol v obležení ruských vojsk. Ukrajinští obránci už vědí, že dál dokáží ruské přesile odolávat spíše hodiny než dny. Došlo jim jídlo, voda, teď i munice. Hovoří o „poslední bitvě“.
Moskva popírá, že by se ruská vojska na Ukrajině vůbec mohla dopustit nějakých válečných zločinů na civilistech. Konflikty z uplynulých desetiletí je ale usvědčují ze sklonu k brutalitě.