Uzavření kohoutků s ruským plynem Polsku a Bulharsku je podle českého premiéra jejich trestáním. Česko je podle něj na případné zastavení dodávek připravené. Dlouhodobě bude spoléhat na evropskou solidaritu.
Společnost OMV na platformě středoevropského plynárenského uzlu uvedla, že ji Gazprom informoval ohledně snížení dodávek plynu na nulu. Podle agentury Reuters to může znamenat konec dodávek ruského plynu do Evropské unie.
Česko v aktuální topné sezoně ušetřilo při spotřebě proti loňsku kolem 850 milionů metrů krychlových plynu. S předstihem tak splnilo cíl EU, podle něhož má každá členská země tuto zimu snížit spotřebu aspoň o 15 procent.
„Jsme z toho na mrtvici, mrzí mě to. Ale válku jsme nevymysleli a energetickou krizi nezavinili,“ říká Vít Štěpánek, ředitel skupiny NWT, která neustála masivní zdražení plynu a končí s dodávkami energií.
Brusel dnes schvaloval opatření, která mají zmírnit dopad vysokých cen energií na spotřebitele. Evropská komise by měla konečnou verzi oficiálně oznámit ve středu.
Čeho se mnozí obávali, je tady. Ruský Gazprom oznamuje, že nezvládá Evropě dodávat plyn. Argumentuje „vyšší mocí“. Plyn je hlavní pákou, kterou má Rusko na evropské státy v současné válce.
Hrozí Evropě dlouhodobý výpadek v dodávkách ruského plynu? A co by to znamenalo pro domácnosti i firmy v zemích závislých na ruských surovinách? Odpovídal Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Plynovodem Nord Stream teče stále méně plynu. Ruská státní firma Gazprom to vysvětluje prodlevami při opravách. Německý ministr hospodářství považuje tento krok za politicky motivovaný.
Ruská invaze na Ukrajinu zhoršila prudký nárůst cen energií v zemích Unie. Komise EU proto vypracovala plán intervencí na trhu s energií. Pracuje také na návodu, jak by mohli odběratelé dál brát ruský plyn a neporušovat sankce.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom od ledna do dubna meziročně snížila dodávky plynu do Evropské unie a Turecka o 26,9 procenta na 50,1 miliardy krychlových metrů.
Ruský plyn dál míří do Evropy přes Ukrajinu, ujistil podnik Gazprom, který už od strategické suroviny odstřihl Polsko s Bulharskem. Západ hledá náhradní zdroje. Do České republiky připlouvá první zkapalnělý plyn z USA.
Ruská plynárenská společnost Gazprom odstřihla od dodávek plynu Polsko s Bulharskem. Výpadek by pro ně neměl být fatální, neboť mají k dispozici alternativy. Velkoobchodní cena plynu nyní poroste nahoru.
Polská plynárenská společnost PGNiG potvrdila, že Rusko přestalo dodávat zemní plyn do Polska. Společnost Gazprom zastavila dodávky i do Bulharska. Stalo se tak proto, že tamní plynárenské podniky odmítly za plyn platit v rublech.
Polská plynárenská společnost PGNiG uvedla, že ji ruský Gazprom informoval, že od středečních 08:00 SELČ zastavuje dodávky zemního plynu do Polska. Následně o konci ruských dodávek informovali i Bulhaři.
Evropská komise v čele s komisařkou Margareth Vestagerovou zkoumá dodávky plynu ruského plynárenského gigantu Gazprom do Evropy. Podle komise měl Gazprom zadržovat dodávky plynu do Evropy a tím uměle zvýšit jeho cenu.
K evropské energetické krizi přispěl ruský Gazprom. Do Evropy dodal loni méně plynu, než sám odhadoval. Pro firmu to byl přitom rekordní rok, kdy produkce plynu byla nejvyšší za 13 let.
Eurokomisařka Věra Jourová dnes představila vůbec první zprávu Evropské komise o stavu právního státu v jednotlivých členských státech. Nejhůře dopadly země bývalého východního bloku.