Zatímco Německo vidí zahájenou odstávku plynovodu Nord Stream jako zásadní nebezpečí, Češi se tolik nebojí, věří, že Gazprom dodávky obnoví. Okamžitá nouze nehrozí, ani pokud mají Němci pravdu, ale jak potom sehnat plyn na zimu?
Společnost OMV na platformě středoevropského plynárenského uzlu uvedla, že ji Gazprom informoval ohledně snížení dodávek plynu na nulu. Podle agentury Reuters to může znamenat konec dodávek ruského plynu do Evropské unie.
Pokud by někdy Rusové znovu dodávali do Evropy plyn, pravděpodobně by to bylo zadarmo – dokud by nesplatili pohledávky za výpadek dodávek, říká šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský.
„Jsme z toho na mrtvici, mrzí mě to. Ale válku jsme nevymysleli a energetickou krizi nezavinili,“ říká Vít Štěpánek, ředitel skupiny NWT, která neustála masivní zdražení plynu a končí s dodávkami energií.
Z poškozených plynovodů Nord Stream 1 a 2 přestal unikat plyn. Dodávky do Evropy by mohlo být možné obnovit: a k čerpání plynu využít nepoškozenou trasu „B“ Nord Streamu 2. Uvedl to v pondělí ruský Gazprom.
Rusko zastavilo na neurčito dodávky plynovodem Nord Stream 1, údajně kvůli technické závadě. Firma Siemens to odmítá. Premiér Petr Fiala uvedl, že odstavení plynovodu Nord Stream 1 neohrozí domácnosti a firmy v ČR.
Německá společnost Siemens Energy předala ruskému plynárenskému podniku Gazprom dokumentaci k opravené turbíně, která je nutná k provozu plynovodu Nord Stream 1. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Čeho se mnozí obávali, je tady. Ruský Gazprom oznamuje, že nezvládá Evropě dodávat plyn. Argumentuje „vyšší mocí“. Plyn je hlavní pákou, kterou má Rusko na evropské státy v současné válce.
Plynovodem Nord Stream teče stále méně plynu. Ruská státní firma Gazprom to vysvětluje prodlevami při opravách. Německý ministr hospodářství považuje tento krok za politicky motivovaný.
Ruská invaze na Ukrajinu zhoršila prudký nárůst cen energií v zemích Unie. Komise EU proto vypracovala plán intervencí na trhu s energií. Pracuje také na návodu, jak by mohli odběratelé dál brát ruský plyn a neporušovat sankce.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom od ledna do dubna meziročně snížila dodávky plynu do Evropské unie a Turecka o 26,9 procenta na 50,1 miliardy krychlových metrů.
Ruský plyn dál míří do Evropy přes Ukrajinu, ujistil podnik Gazprom, který už od strategické suroviny odstřihl Polsko s Bulharskem. Západ hledá náhradní zdroje. Do České republiky připlouvá první zkapalnělý plyn z USA.
Polská plynárenská společnost PGNiG potvrdila, že Rusko přestalo dodávat zemní plyn do Polska. Společnost Gazprom zastavila dodávky i do Bulharska. Stalo se tak proto, že tamní plynárenské podniky odmítly za plyn platit v rublech.
V posledním desetiletí se Litva snaží snižovat svou energetickou závislost na Rusku. Má v tom ale výhodu, díky napojení na polský plynovod GIPL a vlastnímu LNG terminálu se může od ruského plynu odstřihnout.
Vysoké ceny plynu dostávají obchodníky pod tlak. Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun. Podle ERÚ je situace vážná pro všechny dodavatele. Podobnou situaci řeší obchodníci s plynem v celé Evropě.
K evropské energetické krizi přispěl ruský Gazprom. Do Evropy dodal loni méně plynu, než sám odhadoval. Pro firmu to byl přitom rekordní rok, kdy produkce plynu byla nejvyšší za 13 let.