Zvěsti o cestě šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wan byly hřebíkem do rakve čínsko-amerických vztahů. Čína dala jasně najevo, že hladký průběh návštěvy nedovolí. USA jsou na vážkách, protože neexistuje snadné řešení.
Spojené státy prodají Tchaj-wanu stejnou vojenskou techniku, jakou používají na Ukrajině. Ostrovní stát tak posílí svou obranu. Peking tento krok kritizuje.
Čínská armáda ve čtvrtek v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do něhož zapojila různé druhy vojsk. Stalo se tak jen pár dnů poté, co se úřadu ujal nový tchajwanský prezident Laj Čching-te. Toho Peking označuje za separatistu.
„Čínské vedení nemá z výsledku radost,“ říká Hála o víkendových volbách na svobodném ostrově, který pevninská Čína považuje za své vzbouřené území. Politické dění v této zemi přitom významně promlouvá do vratké rovnováhy světa.
Čína v poslední době stupňuje vojenské aktivity v blízkosti Tchaj-wanu. Ostrov se na možný čínský útok, který by podle něj mohl přijít už v roce 2027, chystá rozšiřováním své podmořské flotily. Otestuje první vlastní ponorku.
Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že od nedělního poledne v okolí Tchaj-wanu zaznamenalo 58 čínských letadel a devět lodí. Čína tímto vojenským cvičením chce pohrozit ostrovnímu státu za návštěvu prezidentky Cchaj USA.
Do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ) proniklo za posledních 24 hodin 71 čínských vojenských letounů a dronů. Jde o dosud nejrozsáhlejší hlášené proniknutí čínských strojů do zóny.
Po pátečním násilném útoku skončil v kalifornské nemocnici manžel šéfky americké Sněmovny reprezentantů. Cílem útočníka, který na internetu šířil nejrůznější konspirační teorie, přitom měla být sama Nancy Pelosiová.
Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny, uvedlo v pondělí čínské ministerstvo obrany. Peking pohrozil tvrdou reakcí na vměšování do vnitřních záležitostí Číny.
Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. K události dochází jen necelé dva týdny poté, co Čínu svou návštěvou ostrova rozlítila, Nancy Pelosiová.
Čína kvůli návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ukončí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně klimatu.
Příjezd americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů zvyšuje tenze mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem. Zatímco Čína ostrovu dále vyhrožuje, Pelosiová tamní politiky ujistila, že USA Tchaj-wan neopustí.
V Bílém domě asi zesílilo diplomatické mrzení. Pelosiová je nejvyšší americkou představitelkou, která za posledních 25 let navštívila Tchaj-wan. Podpořila tak svou pozici ostré čínské kritičky, kterou si drží již léta.
I v posledních hodinách před očekávaným přistáním předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové se Čína snaží návštěvu zvrátit ostrými výroky i činy. K námořní hranici s Tchaj-wanem vyslala bojová letadla.
Napětí kolem možné cesty předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan vyústilo ze slovního zastrašování k reálným činům. Do sporných vod Jihočínského moře zamířila „superletadlová“ loď USS Ronald Reagan.
Celá pobaltská země má méně obyvatel než kdejaké průměrné asijské město, přesto se stala bolestivým trnem v oknu čínského obra. Litva se jako první evropská země rozhodla otevřít zastupitelský úřad nesoucí jméno Tchaj-wanu.
Ani koronavirová pandemie nezklidnila vášně mezi Čínou a Tchaj-wanem. Naopak. Na jejím pozadí souboj dvou státních systémů probíhá stále. Jeden bojuje za přežití demokracie, druhý míří přes mrtvoly k čínské verzi win-win.