Po zabití asi nejslavnějšího teroristy Usámy bin Ládina byl dlouho na mušce amerických tajných služeb Ajmán Zavahrí, muž číslo jedna teroristické organizace Al-Káida. V podcastu 5:59 se dozvíte podrobnosti o jeho životě i smrti.
V Burkině Faso došlo v posledních dnech k jedněm z největších střetů za poslední roky. Bojovníci napojení na al-Káidu a Islámský stát se pokusili převzít kontrolu nad městem Djibo nedaleko hranic s Mali.
Joe Biden vydal rozkaz, aby Pentagon sestřelil neznámý objekt, který se pohyboval nad americkým územím v oblasti Aljašky. Na černou listinu Američanů mezitím přibylo šest čínských subjektů napojených na program sledovacích balonů.
Podle americké diplomacie mohou mít útoky na americká zařízení a občany, které teroristé plánují, řadu podob, včetně sebevražedných atentátů, vražd, únosů či pumových útoků.
Americká zpravodajská služba zabila lídra teroristické skupiny al-Káida, potvrdil v úterý americký prezident Joe Biden. Operace se pod Bidenovým drobnohledem a za účasti několika zasvěcených připravovala několik měsíců, píše CNN.
Šéf teroristické organizace al-Káida Ajmán Zavahrí se objevil na novém videu zveřejněném u příležitosti 20. výročí teroristických útoků z 11. září, píše agentura AP.
Evakuace z Afghánistánu byla neobyčejným úspěchem. Do bezpečí bylo převezeno dvakrát více lidí, než odborníci původně očekávali, prohlásil dnes americký prezident Joe Biden při vystoupení v Bílém domě k situaci v Afghánistánu.
Z Afghánistánu v noci odletěli poslední američtí vojáci. Na palubě letadla byl i americký hlavní diplomat. Americká vláda však i nadále plánuje pomáhat Američanům, Afgháncům a dalším lidem, kteří chtějí ze země pryč.
Lidí čekajících na kábulském letišti podle zahraničních agentur neubývá. Spojené státy plánují s evakuačními lety dále pokračovat, slíbil prezident Joe Biden. Například Řecko se ale aktuálně více soustředí na ochranu svých hranic.
Rychlý postup Tálibánu mnohé zaskočil, to největší překvapení však nejspíš zažil prezident Spojených států Joe Biden. Na toho se nyní valí vlna kritiky kvůli stažení amerických vojáků z Afghánistánu.
Americký prezident Joe Biden oznámil, že vojenská mise USA v Afghánistánu k 31. srpnu skončí. Zároveň připustil, že afghánské islamistické hnutí Tálibán je vojensky nejsilnější od roku 2001.
Od smrti nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina uplyne v neděli deset let. Kam se od té doby posunula al-Káida a představuje stejnou hrozbu jako za jeho života?
USA stáhnou v příštích několika měsících své vojáky z Afghánistánu. Doma by měli být do 11. září. Tedy do dvacátého výročí teroristického útoku na newyorské Světové obchodní centrum, jenž válku de facto odstartoval.
Život fotbalového trenéra je životem nomáda. Někdo se stěhuje od štace ke štaci třeba po vlastech českých, někdo vykoukne do Evropy a někdo má tak toulavé boty, že si vyzkouší angažmá až v dalekém Jemenu či Bahrajnu.
Psí válečný veterán Kuno, který svým útokem během nepřátelské palby pomohl k záchraně životů britských vojáků v boji proti povstalcům, získal zvířecí obdobu nejvyššího britského vojenského vyznamenání, Viktoriina kříže.
Na fotografiích z afghánských hor stál vždy po boku Usámovi bin Ládinovi. Nyní je jeho nástupce v čele teroristické sítě al-Káida nejspíš mrtvý. Egyptský ideolog teroru Ajmán Zavahrí měl zemřít v půlce října.
I když Írán, al-Káida nebo takzvaný Islámský stát utrpěly v poslední době porážky, jejich hrozba přetrvává, píše se v každoroční zprávě amerického ministerstva zahraničí o světovém terorismu.