Reportéři Seznam Zpráv z Británie: V úterý ve večerních hodinách se do Londýna přesunula rakev se zesnulou královnou. Lidé na ni čekali navzdory dešti.
Ani eurovolby se neobejdou bez užitečných analýz z dílny Mahdalová-Škop. Jak fungují vyhlášené predikce výsledků voleb? A jak najít svého ideálního kandidáta? Nejen to se dozvíte v rozhovoru s Kateřinou Mahdalovou.
ANALÝZA. Jak bezpečno je v ulicích Londýna? Počet násilných trestných činů ve městě každoročně stoupá. Výrazným problémem jsou útoky nožem, za kterými zřejmě stojí hlavně zvýšená aktivita pouličních gangů.
Datoví specialisté Seznam Zpráv připravili i pro 2. kolo prezidentské volby vlastní predikci výsledků. Ta, kterou jsme publikovali během 1. kola, byla nejpřesnější a nejrychlejší z těch, které se na českém internetu objevily.
Královna Alžběta II., se kterou se dnes Velká Británie rozloučila státním pohřbem, se pro mnohé stala symbolem umírněné vlády. Svého času ale pod povrchem doutnalo napětí mezi ní a další slavnou ženou - premiérkou Thatcherovou.
Podobně jako kdysi náš středoevropský František Josef I. byla Alžběta na konci své vlády svědkem pozvolného, ale zdánlivě nevyhnutelného konce jedné globální éry. Zároveň dokázala část starého pojiva západní společnosti udržovat.
Na začátku roku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oficiálně ustanovil Národní institut pro zvládání pandemie. Původní osmadvacítku odborníků doplnil a vládě bude radit ve výsledku čtyřicet lidí z různých oborů.
Alžběta II. slaví pětadevadesáté narozeniny. S oslavami úctyhodného výročí je to ale v případě britské panovnice složitější – další „narozeniny“ ji totiž čekají za necelé dva měsíce.
Zatímco Velká Británie oplakává úmrtí devětadevadesátiletého prince Philipa, královská rodina se připravuje na jeho pohřeb. Alžběta II. se nehledě na osmidenní smutek vrací do úřadu.
Její Veličenstvo britská královna Alžběta II. si dva nové psy údajně pořídila, aby „přečkala těžké období“. Její manžel princ Philip se zotavuje v nemocnici z infekce, zbytek rodiny královna nemůže kvůli pandemii vídat.
Královna Alžběta II., Pelé, Clint Eastwood či Yoko Ono jsou mezi stovkou celebrit, které francouzský rozhlas omylem pohřbil zaživa. „Mrtvé“ únik pobavil, veřejnoprávní stanice se omluvila.
V průběhu posledních 70 let přišlo několik generací Britů na to, že jedinou osobou či institucí, na kterou se dá i v časech nějtěžších spolehnout, není ani Královská pošta, ba ani BBC, nýbrž Její Veličenstvo Alžběta II.