Ukrajina vyzvala OSN, aby prověřila, zda Rusko při invazi používá drony Šáhid íránské výroby. Podle Ruska se OSN má zdržet „jakéhokoli nelegitimního vyšetřování“. EU kvůli dodávkám dronů Rusku schválila sankce proti třem Íráncům.
Rezoluce přijatá Radou bezpečnosti OSN sice vyzývá k ukončení války a míru na Ukrajině, ale nezmiňuje se o ruské invazi. Hlasovalo pro ni z 15 členů rady deset zemí, přičemž žádná nebyla proti.
Valné shromáždění schválilo evropskou verzi rezoluce o Ukrajině. Zasedání bylo načasováno na třetí výročí ruské invaze. USA proti evropské rezoluci brojily.
Západní politici by se v tomto týdnu měli od ukrajinského prezidenta Zelenského dozvědět detaily jeho takzvaného plánu vítězství. Ten by měl vést k ukončení rusko-ukrajinské války v příštím roce. Blíží se konec konfliktu?
Rada bezpečnosti OSN dnes hlasovala o rezoluci, která má zabránit zbrojení ve vesmíru. Návrh získal 13 hlasů pro, Čína se zdržela a Rusko bylo jedinou zemí, která rezoluci vetovala.
Ve čtvrtek přijatá rezoluce má za cíl chránit intersexuálních osoby, které byly dosud diskriminovány. Diplomaté a organizace na ochranu lidských práv hovoří o přelomovém okamžiku.
Návrh migračního zákona, který má umožnit britské vládě deportovat do Rwandy migranty žádající o azyl, se vrátil Sněmovně lordů. Parlamentní výbor pro lidská práva se obává, že norma by „omezila by možnosti odvolání se u soudů“.
Šestnáctičlenný senát Mezinárodního soudního dvora nařídil Rusku, aby vyšetřilo všechna věrohodná obvinění z financování terorismu, která vznesla Ukrajina v roce 2017. Zamítl ale žádost Kyjeva o odškodnění.
Benjamin Netanjahu si volal s Vladimirem Putinem kvůli nedávnému hlasování v OSN. S rezolucí, pro jejíž přijetí hlasovala Moskva, souhlasilo dalších 12 členů RB OSN. Spojené státy ji vetovaly.
Rusko kandidovalo do křesla v Radě OSN pro lidská práva poté, co ho před více jak rokem vyloučili. Valné shromáždění dnes hlasovalo. Rusko zůstane mimo 47 členských zemí, stejně tak Peru.
Moskva žalobu na Kyjev vznesla půl roku předtím, než sousední zemi napadla. Týkala se celkem deseti okruhů přečinů, kterých se měli podle Kremlu dopouštět Ukrajinci na ruské menšině.
Valné shromáždění OSN schválilo novou rezoluci, ve které vyzvalo Rusko, aby opustilo Ukrajinu. Podpořil ji stejný počet zemí jako loni v březnu. Sedm zemí včetně Ruska hlasovalo proti.
Václav Bálek stane od ledna v čele Rady OSN pro lidská práva. Bude prvním Čechem, který bude předsedat hlavnímu mezivládnímu orgánu OSN v lidskoprávní oblasti, uvedl resort zahraničí.
Rezoluce OSN odsuzuje „pokus o nezákonnou anexi“ a vyzývá všechny země, aby tento krok neuznaly a posílily tak mezinárodní diplomatickou izolaci Moskvy.
Mezi potvrzenými 5587 zabitými civilisty je 2161 mužů, 1490 žen, 149 dívek a 175 chlapců, jakož i 38 dětí a 1574 dospělých, jejich pohlaví zatím zůstává neznámé. Úřad připouští, že skutečné počty obětí jsou mnohem vyšší.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) vynesl rozhodnutí ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Podle „prozatímního opatření“ musí ruská armáda pozastavit použití vojenské síly na ukrajinském území.
Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci zaměřenou na boj proti popírání holokaustu. Vyzvalo zároveň členské státy a společnosti provozující sociální sítě, aby aktivně pomáhaly v boji proti antisemitismu.