Za posledních několik dní na všech úsecích fronty probíhaly spíše taktické boje. I přes „mediální blackout“ se také zdá, že ukrajinské jednotky nepostoupily ani u Chersonu. Přesto se tu ruská strana už připravuje na ústup.
Rusko podle ukrajinských úřadů zahájilo masivní útok na doly energetické společnosti DTEK. Jeden z ruských dronů zasáhl autobus ve městě Ternivka v Dněpropetrovské oblasti a zabil 15 horníků. Dalších sedm je zraněných.
Kyjev nařčení odmítl, na jeho stranu se přiklonila CIA i nezávislá expertní hodnocení. Institut pro studium války (ISW) uvedl, že z otevřených zdrojů nenašel žádné důkazy, které by potvrzovaly ruskou verzi událostí.
Kolumbijec odsouzený v Česku za žhářský útok teď čelí obvinění i v Polsku. Podle vyšetřovatelů jednal na pokyn člověka napojeného na ruské tajné služby.
Během nedělní noci Rusko podniklo největší letecký útok od začátku války. Zemřelo 14 lidí a minimálně dalších 60 jich bylo zraněno. Útok odsoudil šéf německé diplomacie i vyslanec USA.
„Bohužel dokud trvají boje, nemůžu říct, že jsme nad tím zvítězili,“ říká pro Seznam Zprávy ukrajinský ministr zdravotnictví Liaško v reakci na šíření bakterií odolných vůči antibiotikům - jednu z největších výzev jeho rezortu.
Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně útoků na energetickou infrastrukturu zatím s určitými výjimkami trvá. Obě strany jsou ale zřejmě připraveny své bombardovací kampaně eskalovat.
Boje jsou zhruba 50 kilometrů od Kurské jaderné elektrárny. Spekuluje se o tom, že ukrajinské jednotky, které vnikly na nepřátelské území, by se jí mohly pokusit zmocnit. O jak významné zařízení jde?
Na bojišti se objevilo už několik příkladů ruského „želvího tanku“, stroje vybaveného podivným kovovým krytem, který jako krunýř zakrývá celé vozidlo. Zřejmě jde o další pokus, jak se chránit před útoky dronů.
ANALÝZA. Kromě létajících dronů se na ukrajinském bojišti stále častěji objevují i pozemní roboti. Někdy v bojové roli, častěji však za vojáky dělají jiné úkoly.
Další ruské údery významně poškodily ukrajinskou energetickou infrastrukturu na řadě míst země. Na frontě pak invazní síly pokračovaly v tlaku na několika úsecích, pozornost vyvolal velký mechanizovaný útok u Avdijivky
V černomořském přístavu Oděsa došlo k výbuchu, informovala ukrajinská média. Setkal se zde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Útok si vyžádal mrtvé a zraněné.
Na Ukrajině byl odpoledne vyhlášen letecký poplach. Ostřelovány byly podle ukrajinské strany cíle převážně v Chersonské a Oděské oblasti. Bombardování má nejméně jednu oběť.
Boje na ukrajinské frontové linii pokračují. Zásah ruskými střelami hlásí jih Ukrajiny i okupovaný Krym. Prezident Zelenskyj mezitím stále vyvrací teorii o ukrajinské střele v polsko-ukrajinském pohraničí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátečním televizním projevu prohlásil, že má informace o chystaném státním převratu na Ukrajině s ruskou účastí. Kreml jakoukoliv účast na údajném puči popřel.