V Pekingu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Třetí pětileté funkční období v čele strany si zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Jde vůbec o prvního vůdce, který stranu povede tři funkční období po sobě.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes zahájil dvoudenní návštěvu Číny, která je jeho první zahraniční cestou v novém funkčním období. V Číně se šéf Kremlu sejde s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Čchiangem.
Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl poprvé od pandemie koronaviru do Evropy. Momentálně je v Paříži, kam přijel na dvoudenní státní návštěvu. Si následně navštíví i Maďarsko a Srbsko.
Aktivita v čínském průmyslu v dubnu zpomalila, druhá největší ekonomika světa se stále potýká s neduživou domácí poptávkou. Špičky Komunistické strany se proto budou v červenci na odkládaném zasedání zabývat právě ekonomikou.
Čínským prezidentem bude i nadále Si Ťin-pching. Parlament o této bezprecedentní volbě rozhodl jednomyslně. Poprvé v historii tak Čínu povede stejný muž třetí volební období za sebou.
Prezident Miloš Zeman hovořil přes video se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle Zemana může Čína sehrát významnou úlohu při ukončení konfliktu na Ukrajině.
V Pekingu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Třetí pětileté funkční období v čele strany si zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Jde vůbec o prvního vůdce, který stranu povede tři funkční období po sobě.
Agresoři ve válce hledají spojence těžko, obzvlášť když se jim nedaří. Putin spoléhá na Si Ťin-pchinga, se kterým se poprvé od invaze setkává osobně. Tentokrát jde však o existenčně důležitou schůzku i pro čínského prezidenta.
Mnoho západních zemí v čele se Spojenými státy však usiluje o vyloučení Ruska ze zasedání kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Šlo by o první setkání amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem od začátku války.
Česká republika by mohla být po Litvě další zemí, která opustí čínskou iniciativu 16+1. Pohádkový příslib čínských investic po letech zůstal jen na papíře.
Soupeření USA a Číny nesmí přerůst v otevřený konflikt, řekl americký prezident Joe Biden svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi na úvod očekávaného virtuálního setkání. Země by měly zintenzivnit spolupráci, uvedl čínský vůdce.
Nejdříve Mao Ce-tung, po něm Teng Siao-pching, a po čtvrtečním rozhodnutí Komunistické strany Číny svatou trojici doplní Si Ťin-pching. Nově přijatá historická rezoluce přepíše dějiny. A to doslova.
Čínský prezident Si Ťin-pching po týdnu napětí slíbil, že se zasadí o „znovusjednocení“ s Tchaj-wanem. Otázka Tchaj-wanu je podle něj pro Čínu vnitřní záležitostí, zahraniční země by se do této věci neměly vměšovat.
Americký prezident Joe Biden uvedl, že hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem o napětí kolem Tchaj-wanu. Podle něj se oba státníci shodli na nutnosti dodržovat stávají dohody ohledně tohoto sporného ostrova.
Není tajemstvím, že se ve středu na ose Peking - Lány uskutečnil telefonát, po kterém Hrad oznámil plán na další cestu Miloše Zemana do Číny. To, o čem se hlavy států bavily, ale dosud jasné není. Česká a čínská verze se liší.
Ve virtuálním prostředí se letos koná i Světové ekonomické fórum. I této akci dominuje téma pandemie a problém prohlubující se propasti mezi světovými mocnostmi.
Čína má na další roky jasno, kdo bude stát v jejím čele. Díky usnesení o Si Ťin-pchingovi jako jediném hlavním vůdci strany bude zřejmě vládnout navždy. Jeho myšlenky se nově také staly povinným předmětem čínských vysokoškoláků.
Jsou tomu tři měsíce, co Číně krvácely city kvůli karikatuře národní vlajky, kdy dánské noviny nahradily původní hvězdy za kresby koronavirů. Proslulý satirický časopis Charlie Hebdo zašel ještě dál. Sáhl Číně na prezidenta.
Čínský prezident Si Ťin-pching navštívil v úterý Wu-chan. Stalo se tak poprvé od vypuknutí epidemie způsobené novým koronavirem. Prezidentova návštěva naznačuje posun v boji s koronavirem. Počty nově nakažených se v Číně s každým dnem…