Zima přinesla na ukrajinská bojiště nové podmínky, vrací se bahno. To ale nijak nezastavilo intenzivní střety na několika místech fronty. Například u Bachmutu, kde obě strany stejně nasazují téměř výhradně lehkou pěchotu.
Estonsko, Lotyšsko i Litva už pracují na přípravě obranné linie na hranicích s Ruskem a Běloruskem. V plánu jsou překážky, bunkry i úpravy krajiny. Z plánů investic však nevyčtete, že nejdůležitější část příprav obrany je jinde.
Nejmenovaný zdroj z justice deníku Kommersant řekl, že generál je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny.
Malá obec Bohdanivka, ve které před válkou žila necelá stovka obyvatel, padla do rukou ruské armády. V tomto regionu svádějí ruští a ukrajinští vojáci v posledních měsících jedny z nejtěžších bojů.
Rusko potřebuje kvůli invazi na Ukrajinu více vojáků. Rekrutuje proto i muže ze zahraničí. Ti ale mnohdy nevědí, že odpověď na náborové video vede až do ruských zákopů. Když to zjistí, je většinou už pozdě.
Rusko se chce vrátit do křesla, o které ho „připravilo“ Česko. Znovu kandiduje do Rady OSN pro lidská práva. Analytik Michal Parízek v rozhovoru pro Seznam Zprávy se domnívá, že Moskva nejspíš pořád nemá k návratu potřebné hlasy.
Ruská armáda se podle amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá dodat moderní zbraně vagnerovcům rozmístěným u ukrajinského Bachmutu. Větší roli by také v bojích na Ukrajině v blízké budoucnosti měli hrát výsadkáři.
Jedna se necítí vítaná a nemůže najít práci. Další se uplatnila ve svém oboru. Jedno mají ale snad všichni uprchlíci z Bachmutu společné: chtějí se vrátit domů. I kdyby jejich dům už nestál. „Postavím stan,“ je odhodlaná Svitlana.
Ruské invazní síly dál usilují o kontrolu nad ukrajinským městem Bachmut. Boje v oblasti patří mezi nejkrvavější střety od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Ruské střely a drony podnikly další velký úder na ukrajinskou energetickou síť. U Bachmutu drží ukrajinská armáda pozice ve městě, i když cesty z i do města jsou pro její techniku a muže nebezpečné.
Nepřítel neustává v útočných operacích ve směru na Bachmut a další ukrajinská města v Doněcké oblasti. Ukrajinským jednotkám se prozatím daří útoky odrážet i díky práci týmu leteckých průzkumníků.
Boje u východoukrajinského Bachmutu jsou stále intenzivnější. Ukrajinské jednotky brání město už několik měsíců. Na obou stranách je zároveň i velké množství zraněných vojáků. Reportáž z místa nejtěžších bojů.
Zima přinesla na ukrajinská bojiště nové podmínky, vrací se bahno. To ale nijak nezastavilo intenzivní střety na několika místech fronty. Například u Bachmutu, kde obě strany stejně nasazují téměř výhradně lehkou pěchotu.
Novináři listu The Wall Street Journal porovnali počet ruských zbraní zabavených Ukrajinou od začátku války s počtem zbraní dodaných ze Západu. Zjistili přitom, že Rusové k úspěchu ukrajinského protiútoku přispívají víc než Západ.
Kyjev před chystanými referendy v územích, nad kterými ruská vojska získala kontrolu, varuje opakovaně. V proruské samozvané Doněcké lidové republice by se referendum o připojení k Rusku mohlo konat v září.
Pravidelně sledujeme, čemu a jak se věnují ruská média. Smyslem je přinést vhled do toho, na jaké informace narazí ruský čtenář, když otevře domácí zdroje. Ukázku, jak pracuje ruská propaganda.
Slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka se otevřeně postavil obranné smlouvě mezi Bratislavou a Washingtonem. Vládní politici ho kritizují za vměšování se do politiky. Opozice mu přitakává.