Před dvaceti lety se chýlila ke konci prezidentská éra Václava Havla. Jakým byl prezidentem? V čem se ukázal jako politik silným a co se naopak nikdy nenaučil? A proč by nikdy nezvítězil v přímé volbě?
VIDEO. Na Nový rok 2024 mají čtenáři Seznam Zpráv možnost vidět a slyšet, čím také Václav Havel žil a o čem přemýšlel v posledních letech života. Nabízíme exkluzivní ukázku z nového filmu, který jde do kin letos v dubnu.
Odkup vepřína, na jehož místě stál v době druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, byl podle prezidenta Petra Pavla dlouhý a nedůstojný. Tuto část historie bychom měli popsat a přiznat na ní svůj díl viny, řekl novinářům.
Před deseti lety se v naší zemi odehrála unikátní první „řežba“ přímé prezidentské volby. Neměli jsme zkušenost s tím, co všechno přinese. Vytáhly se zbraně nejtěžšího kalibru a z volby se nakonec stal festival podpásovek.
Před dvaceti lety se chýlila ke konci prezidentská éra Václava Havla. Jakým byl prezidentem? V čem se ukázal jako politik silným a co se naopak nikdy nenaučil? A proč by nikdy nezvítězil v přímé volbě?
Vladimir Kara-Murza v minulosti spolupracoval s Putinovými odpůrci Michailem Chodorkovským a Borisem Němcovem. Od dubna je ve vězení, protože kritizoval válku na Ukrajině.
Vladimír Mečiar na začátku roku 1990 udělal „konkurs“ na slovenského ministra vnitra. Do půl roku byl premiérem za VPN. A pak už to jelo. V dalším dílu podcastu Dobrovský & Šídlo vzpomínáme, jak se začalo drolit Československo.
Rozhodlo se zde o rozdělení Československa. Roku 1993 se stalo sídlem ústavního soudu. Rok na to má jako první plně elektronickou (!) tramvajenku, tzv. šalinkartu. I se nejnovější díl podcastu Dobrovský & Šídlo natáčel v Brně.
Lidé po celé republice vzpomínají na prezidenta Václava Havla, který zemřel přesně před 10 lety. Tradiční pietní místo je i u jeho chalupy na Hrádečku u Trutnova. Právě tady prožil Havel poslední dny svého života.
Petr Pithart, bývalý premiér a předseda Senátu, se deset let po smrti Václava Havla zamýšlí nad jeho odkazem. Přitom dává slovo i Havlovi samotnému, jako by ještě žil a ve fiktivních promluvách hodnotil svůj „odkaz“:
Jak v Česku odcházejí ministři předčasně z politiky? A je to ve všech případech výhra, když politik položí funkci, odejde z politiky a s důvěrou se nechá „očistit“ skrz trestní stíhání?
Suzanne Vega, Heinz Fischer, Tom Stoppard. Nebo Marta Kubišová, Michael Žantovský či František Mikloško. Jen některé z osobností, které řekly, co je ve skutečnosti hlavním odkazem Václava Havla. Zemřel 18. prosince 2011.
Den válečných veteránů – tedy výročí konce 1. světové války – jsme se v Paměti národa rozhodli připomenout speciálním natáčením podcastu Dobrovský & Šídlo s generálem Petrem Pavlem v Divadle pod Palmovkou.
Ráno jste si koupili v trafice noviny, v tramvaji je přečetli a až do večerních televizních zpráv jste měli od zpravodajství pokoj. Jak vypadala tištěná média v devadesátých letech?
Ve věku 82 let v neděli zemřel Ivan Havel, uznávaný vědec a mladší bratr někdejšího disidenta a pozdějšího českého a československého prezidenta Václava Havla.
Na mnoha místech republiky si dnes lidé připomínali výročí smrti bývalého prezidenta republiky Václava Havla. V Praze se sešel tradiční průvod na Havlovu památku. Organizátoři zvolili letos kratší cestu přes Karlův most.
Češi nesmějí vycestovat, cizinci (až na výjimky) nesmějí přicestovat. Koronavirová nákaza zcela zásadně proměnila pražské letiště: Místo, kudy loni prošlo na 17 milionů cestujících, ztichlo.