Válka na Ukrajině se brzy přehoupne do svého druhého roku. Její obránci drží a druhá největší armáda na světě se potýká s nepochopitelným množstvím problémů. Ani jedna ze stran se však nevzdává. Kudy se bude útočit v roce 2023?
V zákulisí údajně pokročila jednání o možných dodávkách vysloužilých systémů Patriot z Izraele na Ukrajinu. Pokud by je Kyjev dostal, mohly by pro něj představovat dokonce větší pomoc než Patrioty, které dostal dosud.
Do Ruska se podle Spojených států amerických dostává z Číny značné množství techniky potřebné zejména pro výrobu zbraní. Bílý dům obvinil Peking z podporování války na Ukrajině.
Podle Putina je Rusko připraveno jaderné zbraně použít pokud by byla ohrožena jeho existence. Zároveň ale řekl, že ne všechno nyní k jaderné válce spěje.
V rozhovoru s kontroverzním americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem prezident Putin uvedl, že strategická porážka Ruska ve válce na Ukrajině je nemožná. Mluvil také o tom, že Moskva nemá zájem napadnout Polsko ani Pobaltí.
Na Vladimira Putina je vydaný zatykač Mezinárodního trestního soudu. Na základě toho by měla Jihoafrická republika ruskou hlavu státu zatknout v případě, že se dostaví na očekávaný summit BRICS. Země se ale bojí o svou bezpečnost.
Teplé počasí, téměř plné zásobníky a dodávky odjinud než z Ruska ženou cenu plynu dolů. Větší poptávka v chladných měsících by však mohla vývoj obrátit. Nervozita ohledně dodávek alternativními cestami totiž nemizí.
„Ukrajina má na větší akce tak měsíc a půl až dva, než se počasí začne lámat,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy ukrajinský analytik Mychajlo Samus. Tou dobou by podle něj mohli na frontu dorazit i první mobilizovaní Rusové.
Válka má vliv i na jazyk, který zaznívá. Třeba zabitá Darja Duginová mluvila o Ukrajincích jako o „nelidech“. „Náprava může trvat generace,“ říká historik Martin Groman. Poslechněte si, co se děje s jazykem v čase války.
Ruský zahraniční obchod zažívá úpadek - a stále více spoléhá na Čínu. Zatímco pro Rusko je výměna s Čínou životně důležitá, pro Peking představuje Moskva jen dvě procenta celkové obchodní výměny.
Kultura ukrajinského vaření boršče byla mezivládním výborem organizace UNESCO zapsána na Seznam nehmotného kulturního dědictví, jež potřebuje naléhavou ochranu.
Válka Ruska na Ukrajině může trvat roky. Řekl to v rozhovoru s německým listem Bild am Sonntag generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg.
Když Rusko napadlo Ukrajinu, těšila se jeho armáda pověsti druhé nejsilnější na světě. Následovala série selhání, která jen těžko zdůvodní individuální pochybení velitelů. Je za nimi něco systémového. Něco, co Ukrajina překonala.
Ruský prezident Putin znovu vyostřil výhrůžky vůči Západu. Kdokoli se pokusí zasáhnout do ukrajinské války, bude mít co do činění s „bleskovou reakcí“. Co by to znamenalo?
V posledních dekádách používají západní země v mezinárodních sporech čím dál častěji spíše ekonomické sankce než vojenskou sílu. Současná válka na Ukrajině však ukazuje limity tohoto přístupu.
Jeden z obrněných vlaků, které využívá ruská armáda, byl spatřen na ukrajinském území. Souprava se objevila nedaleko města Melitopol, jež je pod kontrolou okupantů.
Ruský útok na Ukrajinu na sociálních sítích mnoho lidí omlouvá. Nejčastěji se při tom drží několika scénářů, které agresi bagatelizují, nebo se ji snaží na základě polopravd a dezinformací obhájit.
Američané se podle ruského prezidenta Vladimira Putina snaží Moskvu vyprovokovat. Putin je ale ochotný dál jednat. Podle agentury Bloomberg nabídly USA Rusku možnost inspekcí na základnách NATO v Rumunsku a Polsku.