Klíčovým faktorem v tvorbě ceny elektřiny bude i letos plyn. Rusko už však nad jeho cenou v Evropě ztratilo kontrolu. Rozhodovat o ní bude množství LNG terminálů a druhá největší ekonomika světa.
Byť se Evropa odstřihává od Moskvy a podíl ruského plynu na evropských dodávkách je sotva pětinový oproti době před válkou, je země stále zásadním tvůrcem ceny, píše v komentáři řídící konzultant EGÚ Brno Michal Kocůrek.
Klíčovým faktorem v tvorbě ceny elektřiny bude i letos plyn. Rusko už však nad jeho cenou v Evropě ztratilo kontrolu. Rozhodovat o ní bude množství LNG terminálů a druhá největší ekonomika světa.
Evropští ministři zodpovědní za energetiku se shodli na cenovém stropu pro plyn. Ten by měl být pro Evropskou unii nastavený na 180 eur (4360 Kč) za megawatthodinu. Oproti českému stropu je ten evropský nastaven o 1860 Kč výše.
Brusel dnes schvaloval opatření, která mají zmírnit dopad vysokých cen energií na spotřebitele. Evropská komise by měla konečnou verzi oficiálně oznámit ve středu.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes výrazně zvyšuje, reaguje tak na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska. Euro kvůli nejistotě spadlo pod hodnotu amerického dolaru.
Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů (17.614 Kč) za 1000 metrů krychlových. Vyplývá to z odhadu ruského ministerstva hospodářství.
Dodávky ruského plynu do Evropy se od středy o polovinu sníží. Ruska se krácení finančně tolik nedotkne, naopak evropský průmysl se může dostat do potíží, stejně jako plán na naplnění zásobníků.
Německá vláda vyhlásila kvůli problémům s dodávkami plynu stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Dnes to na mimořádné tiskové konferenci oznámil ministr hospodářství Robert Habeck.
Ruská invaze na Ukrajinu zhoršila prudký nárůst cen energií v zemích Unie. Komise EU proto vypracovala plán intervencí na trhu s energií. Pracuje také na návodu, jak by mohli odběratelé dál brát ruský plyn a neporušovat sankce.
Polská plynárenská společnost PGNiG uvedla, že ji ruský Gazprom informoval, že od středečních 08:00 SELČ zastavuje dodávky zemního plynu do Polska. Následně o konci ruských dodávek informovali i Bulhaři.
V Evropě rostou hlasy žádající ukončení závislosti na ruském plynu. Evropská unie sice kvůli ruské agresi na Ukrajině neplánuje jeho okamžité odstřižení, ale ještě do konce tohoto roku chce výrazně omezit dovoz.
Donedávna to vypadalo jako nepravděpodobný scénář. Teď ale roste riziko, že do Evropy přestane proudit ruský plyn. "Obávám se, že konflikt s Ruskem bude dál eskalovat," říká expremiér a šéf Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.