ANALÝZA. Poměry v ruské vládnoucí elitě jsou zvenčí ještě méně rozpoznatelné než před válkou na Ukrajině. Nezbývá než kriticky posuzovat i spekulace z anonymních zdrojů.
Nejmenovaný americký představitel uvedl, že zelená k použití systému ATACMS má částečně za cíl odradit KLDR od vyslání dalších vojáků. „Kim Čong-un musí pochopit, že počáteční nasazení bylo ‚nákladnou‘ chybou.“
Zvolený prezident ukázal svou sílu nejprve v takzvaném slunečném pásmu. Donald Trump vyhrál v Severní Karolíně i v Georgii. Později zničil i takzvanou Modrou zeď u Velkých jezer, kde tradičně volí spíše demokraty.
Petr Pavel vyzkoušel nový formát promlouvání k publiku. V živém vysílání odpovídal na vážné i méně vážné dotazy, zmínil například svůj postoj k eutanazii nebo poslední kampani SPD.
Do KLDR pozval Putina severokorejský vůdce Kim Čong-un, když byl loni v září na ruském Dálném východě. V Pchjongjangu ruský prezident nebyl od července 2000, kdy se setkal s otcem současného vůdce KLDR Kim Čong-ilem.
Soukromí i státní zpracovatelé včetně toho největšího – Indian Oil Corporation – odmítají odebírat náklad, pokud je na tankerech ruské společnosti Sovcomflot. Uvedla to agentura Bloomberg.
Vládce Kremlu Vladimir Putin podle ruských médií nečekaně navštívil vojenská velitelství v okupovaných částech Ukrajiny. Část novinářů se domnívá, že tam Putin byl dřív, než tvrdí oficiální verze Kremlu.
Na Západě sice sám působil, ale že by k němu tíhl, to ne, říká o čerstvě zvoleném prezidentovi Černé Hory balkanista František Šístek. Zvolení Jakova Milatoviće by mohlo být spíše geopolitickou výhrou Ruska.
Bývalý prezident, který je vyšetřován pro pokus o státní převrat, byl ve čtvrtek obviněn velkou porotou kvůli platbám uskutečněným během prezidentské kampaně v roce 2016. K soudu má být předveden v úterý odpoledne.
Negativní dopady mezinárodní zatykač pro Putina má, i když Rusko jeho judikaturu neuznává. Minimálně na území členských států Mezinárodního trestního tribunálu se teď šéf Kremlu nepodívá, říká analytik Vladimír Votápek.
Zprávy o tom, jak složité je vyjednávat s ruským vůdcem, obvykle stojí na anonymních zdrojích. Britská BBC teď přinesla zpověď bývalého velvyslance Johna Sullivana. Řekl mimo jiné, že šance, že Putin ukončí válku, je velmi malá.
Ruské ministerstvo obrany už hlásí první zničená bojová vozidla pěchoty Bradley. Ta ale na Ukrajinu ještě ani nedorazila. Přitom i ruská média informovala, že Američané teprve začnou ukrajinské vojáky učit novinku obsluhovat.
O co jde Kremlu s nabídkou příměří, se kterou přišel na poslední chvíli před pravoslavnými Vánocemi? Ve hře je čas na přeskupení a odpočinek vojsk i informační operace namířená proti Ukrajincům.
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová se setkala naposledy s ruským prezidentem v srpnu 2021. V rozhovoru pro Spiegel přiznala, že už neměla na konci mandátu žádné páky, kterými by Putina přiměla k jednání.
Smlouvy s profesionálními kluby podle ruských médií nebrání povolávání sportovců do války. Řada na nich ještě ale není, zdůrazňují. V nepřehledné mobilizaci, která zatím nemá pevná pravidla, je ale těžké na cokoliv spoléhat.
Dlouholetá německá kancléřka je přesvědčená, že proti válce na Ukrajině nemohla udělat víc. „Neobviňuji se,“ řekla v prvním veřejném rozhovoru po skončení ve vládní funkci.
Sobotní Praha patřila protestům proti ruské agresi na Ukrajině. Nejdříve aktivisté polili schody před ruskou ambasádou červenou barvou, poté se na náměstí Míru sešli ruští odpůrci války.
Turecko se snaží balancovat mezi Ukrajinou a Ruskem. Německý kancléř Scholz v Ankaře řešil s tureckým prezidentem Erdoganem nejen plánovaný nákup ruského systému protiraketové obrany S-400.
Vladimir Putin už není racionálním a chladným hráčem jako dříve, shodují se západní politici. Mluví spíše o frustrovaném, izolovaném a do kouta zahnaném muži s narušenou psychikou.
Německá kancléřka Merkelová telefonicky vyzvala ruského prezidenta Putina, aby „konal“ proti zneužívání běženců ze strany běloruského režimu. Zacházení s migranty považuje za „nelidské a nepřijatelné“.