Guvernér Aleš Michl bez nejvyšší prověrky, nezkrocená inflace a post pro muže z Hradu. Otázek kolem České národní banky přibývá. Na některé z nich hledáme v podcastu 5:59 odpověď s šéfredaktorem SZ Byznys Martinem Jašminským.
Pokud Česká televize a Český rozhlas budou nuceny vyhazovat redaktory v regionech, může to mít zdrcující vliv na lokální demokracii, na jednání nikým nehlídaných politiků, na kvalitu života.
ČNB zveřejnila platy vedení i své loňské hospodaření. Podle zprávy pobral guvernér Aleš Michl 6,85 milionu korun čistého. Sama centrální banka za rok 2025 skončila ve ztrátě 73 miliard a letos zatím vykazuje zisk 95 miliard korun.
Odborné časopisy Central Banking a Banker ocenily guvernéra České národní banky Aleše Michla za boj proti inflaci. Michl přitom v době prudkého růstu sazeb nehlasoval pro jejich zvyšování.
Policie prověřuje dva případy, které přímo souvisejí s aktivitami Podnikatelské družstevní záložny nebo lidmi, kteří v ní působili. Další kauzy už kriminalisté uzavřeli s tím, že nebyl spáchán trestný čin.
Je rozdíl mezi odpovědností za to, jak je inflace vysoká, a za její vývoj, píše v komentáři respektovaná ekonomka a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová.
České národní bance se nelíbí, že tuzemské banky nakupují velké množství státních dluhopisů. Je to totiž riziko pro stabilitu celého bankovního sektoru.
Firma Isolit-Bravo vlastněná Kvido Štěpánkem dala ultimátum rakouskému peněžnímu ústavu, pokud neopustí Putinovo Rusko. Vedení české Raiffeisenbank zdůrazňuje, že jde o věc mateřské firmy ve Vídni.
Významná švýcarská banka Credit Suisse se potýká se značnými finančními problémy, ale tuzemské banky to neohrozí. Je o tom přesvědčen viceguvernér České národní banky (ČNB) Jan Frait i finanční analytici.
Žádné překvapení se s koncem roku nekoná. ČNB na středečním zasedání ponechala úroky počtvrté v řadě beze změny. Hlavní sazba tak od 22. června zůstává na sedmi procentech.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Hlavní sazba tak nadále zůstává na sedmi procentech. ČNB ale zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok.
Novým vlastníkem Expobank CZ, která má vazby na Rusko, by se měla stát Banka Creditas. Obě banky podepsaly smlouvu o prodeji, která ještě podléhá schválení regulačními orgány.
Bankovní rada ČNB zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba tak dosáhla sedmi procent. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka zažije česká ekonomika v druhém pololetí pokles.
Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenoval nového guvernéra České národní banky, který ve funkci nahradí Jiřího Rusnoka. Stal se jím dosavadní člen bankovní rady Aleš Michl.
Česká část ruské státní banky Sberbank obdržela rozhodnutí České národní banky o odejmutí licence. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Sberbank může proti verdiktu podat rozklad. Sberbank padla po vypuknutí války na Ukrajině.
Malajský královský fond, kterému patří zámek v Protivíně, chtěl v Česku získat vlastní banku. Česká národní banka ale plány fondu stopla kvůli pochybnostem o původu kapitálu.
Majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač začal nakupovat akcie banky Moneta. Podle posledních informací drží 5,19 procenta. „Chci přispět ke vzniku silné banky v českých rukou,“ říká.
Mall Pay, společný fintechový projekt Mall Group a ČSOB, získal licenci od ČNB. Díky ní může nabízet prémiové služby i lépe prověřovat potenciální klienty, kteří budou mít o službu zájem. Mezi novinky patří vlastní platební karta.