Evropská unie je blízko dohodě o přelomovém kroku, kterým je společné obstarávání munice na pomoc Ukrajině. Členské státy si ale také potřebují doplnit vlastní zásoby, které ztenčila válka s Ruskem.
Na pondělním jednání v Lucemburku členské státy EU odsouhlasily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku. Opatření se týkají zejména důležitých odvětví ruské ekonomiky, nadále pak ztěžují Rusku tyto sankce obcházet.
Moskva žalobu na Kyjev vznesla půl roku předtím, než sousední zemi napadla. Týkala se celkem deseti okruhů přečinů, kterých se měli podle Kremlu dopouštět Ukrajinci na ruské menšině.
Několik desítek ukrajinských dětí se vrátilo zpět ke se svým rodinám, poté co je Rusové odvezli na konci srpna na své území. Podobný osud potkal od začátku invaze statisíce nezletilých.
Novináři listu The Wall Street Journal porovnali počet ruských zbraní zabavených Ukrajinou od začátku války s počtem zbraní dodaných ze Západu. Zjistili přitom, že Rusové k úspěchu ukrajinského protiútoku přispívají víc než Západ.
Ruská společnost Rosatom začne v blízké době stavět dva jaderné reaktory na území Evropské unie. Konkrétně v Maďarsku, jak potvrdil tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle kterého začne stavba v příštích týdnech.
Rusko očekává dlouhý konflikt s Ukrajinou, prohlásil stálý představitel Ruska při OSN Gennadij Gatilov. Zároveň obvinil Západ, že brání diplomatickému řešení války.
Kultura ukrajinského vaření boršče byla mezivládním výborem organizace UNESCO zapsána na Seznam nehmotného kulturního dědictví, jež potřebuje naléhavou ochranu.
Obě strany ukrajinského konfliktu už nasadily na bojišti „sebevražedné“ drony s výbušninami na palubě. Ruský dron nese jméno Kub a od svého amerického protějšku se liší v největší míře tím, o kolik je dražší.
Spojené státy nakonec dodají Ukrajině salvové raketomety. Ukrajině můžou výrazně pomoct v boji proti artilerii, která je pro ruské útoky naprosto klíčová.
Ukrajinským obráncům se nepodařilo zastavit průlom u města Popasna v severodoněckém výběžku fronty. Hrozba obklíčení už je donutila ustoupit i na sousedních částech fronty, další ústup může přijít brzy.
Ruská armáda se snaží na Ukrajině praktikovat „Strategii anakondy“, která je známá již z dob Americké občanské války. Putinova armáda chce ukrajinská území obklíčit ze všech stran a následně je pomyslně „přiškrtit“.
Ukrajinská domobrana má nového velitele. Ruské jednotky na jihu Ukrajiny se zakopávají, na východě se snaží naopak úporně prorazit skrz ukrajinské zákopy – a příliš se jim nedaří.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) vynesl rozhodnutí ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Podle „prozatímního opatření“ musí ruská armáda pozastavit použití vojenské síly na ukrajinském území.
Spor o to, zda se má Ukrajina přiblížit Rusku, nebo EU, trvá skoro třicet let. Po dramatickém Euromajdanu v roce 2013 tento týden Rusko na Ukrajinu vojensky zaútočilo. Seznam Zprávy připravily ucelený přehled v mapách a grafech.
Po silném vojenském odporu ze strany Ukrajiny a v reakci na ruskou invazi do země se Rusko podle ukrajinského ministerstva obrany snaží změnit bojovou strategii.
Města na východě jako Kramatorsk a Charkov, ale i Kyjev a Ivano-Frankivsk asi 160 kilometrů od ukrajinských hranic. To všechno jsou cíle, na které se Rusko zaměřilo.
Ministryně zahraničí Spojeného království Liz Trussová varovala Rusko, že jakákoli invaze na Ukrajinu by vedla pouze ke ztrátám na životech. Země také zvažuje vyslání dalších vojáků na Ukrajinu.
V pondělí večer začíná mimořádný dvoudenní summit lídrů EU. Po mnoha měsících se premiéři a prezidenti osobně sjíždějí do Bruselu. Řešit budou i Česko a akutně také Bělorusko.