V nedávné době se objevily nové poznatky o možných aktérech výbuchů ruských plynovodů na dně Baltu. Pozornost se soustředí na malou loď s ukrajinskou stopou. Nejasný původ některých informací však zároveň vyhovuje Kremlu.
Klíčovým faktorem v tvorbě ceny elektřiny bude i letos plyn. Rusko už však nad jeho cenou v Evropě ztratilo kontrolu. Rozhodovat o ní bude množství LNG terminálů a druhá největší ekonomika světa.
Britské námořnictvo mělo být odpovědné za zářijové výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a 2, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Z potrubí vedoucího z Ruska do Německa začal po výbuchu unikat plyn. Kreml již dříve obviňoval Západ.
Ohlášená odstávka má trvat do sobotního rána. Ruská plynárenská společnost Gazprom zhruba před dvěma týdny uvedla, že jediná zbývající kompresorová stanice potřebuje údržbu.
Němci mají opravenou turbínu pro plynovod Nord Stream 1. Rusko už dřív ale oznámilo, že opravy jsou nedostatečné. Výpadek jedné turbíny navíc neměl chod plynovodu narušit, v zásobě jsou další tři.
Rusko dál přichází s údajnými problémy, které mu zabraňují posílat do Evropy dostatek plynu. Nyní tvrdí, že plynovod Nord Stream 1 vyžaduje opravdu, kterou ale Rusko nedokáže provést. Neoznámil to Gazprom, ale přímo Kreml.
Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters turbínu 17. července dopravila z Kanady do německého Kolína nad Rýnem logistická společnost Challenge Group. Teď se ale kvůli chybějícímu povolení zasekla v Německa.
Polská plynárenská společnost PGNiG uvedla, že ji ruský Gazprom informoval, že od středečních 08:00 SELČ zastavuje dodávky zemního plynu do Polska. Následně o konci ruských dodávek informovali i Bulhaři.
V Evropě rostou hlasy žádající ukončení závislosti na ruském plynu. Evropská unie sice kvůli ruské agresi na Ukrajině neplánuje jeho okamžité odstřižení, ale ještě do konce tohoto roku chce výrazně omezit dovoz.
Donedávna to vypadalo jako nepravděpodobný scénář. Teď ale roste riziko, že do Evropy přestane proudit ruský plyn. "Obávám se, že konflikt s Ruskem bude dál eskalovat," říká expremiér a šéf Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.
Hrozící konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přiměl novou německou vládu, aby zkorigovala smířlivou politiku vůči Moskvě. Kromě varování, že odmítne ruský plyn z nového podmořského potrubí, se však Berlín dál drží zpátky.
Plynovod Nord Stream 2 je připraven k exportu zemního plynu, oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Kontroverzní projekt dokončený v září podle něj v Evropě pomůže snížit cenu této suroviny, která dosáhla rekordních hodnot.
Zvýšení cen plynu a zprovoznění Nord Stream 2. Podle britské vlády právě těchto dvou cílů chce Rusko dosáhnout „přiškrcením“ dodávek plynu do Evropy. Rusko vinu odmítá a po projevu prezidenta Vladimira Putina cena klesla.
Do Bílého domu ve středu zavítá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Se svým americkým protějškem Joem Bidenem mají řešit sporný plynovod Nord Stream 2, geopolitickou situaci i korupci.
Kancléřka Angela Merkelová potvrdila, že pokud Kreml použije plynovod Nord Stream 2 jako „zbraň“, bude Německo prosazovat další sankce vůči Rusku. Zároveň chce pomoci Ukrajině, aby nepřišla o příjmy za dodávky plynu.