Srbsko dlouhodobě lavíruje mezi Ruskem a Západem, ale teď se dostává pod tlak. K uvalení sankcí na jednoho z nejbližších spojenců teď vyzval i srbský ministr hospodářství.
Rusko oznámilo, že změní svou jadernou doktrínu tak, aby se vztahovala i na hrozbu ze strany Ukrajiny. Pomyslné varování z Moskvy přichází v době, kdy západní státy jednají o ukončení zákazu používání zbraní na ruské území.
Výroky vicepremiéra Vulina odrážejí blízké vztahy mezi Bělehradem a Moskvou, navzdory proklamované snaze Srbska vstoupit do Evropské unie. „Srbsko se nestalo a nestane součástí protiruské hysterie,“ řekl.
Rusko provede v reakci na kroky Západu na Ukrajině změny ve své jaderné doktríně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také varoval Západ před třetí světovou válkou.
Kreml obvinil USA, že nesou zodpovědnost za smrt žen a dětí v Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Rusko rozhořčeně reaguje na rozhodnutí, kterým Západ povoluje Ukrajině použít jím dodané zbraně k útokům na ruské území.
„Cvičení je zaměřeno na zajištění svrchovanosti Ruska v reakci na provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů vůči Ruské federaci,“ uvedl ruský resort obrany. Bude na něm operovat i s jadernými zbraněmi.
Spojené státy a Jižní Korea mají další důvod, proč se obávat schůzky Kim Čong-una a Vladimíra Putina. V sobotu si severokorejský vůdce prohlédl bombardéry s jadernými zbraněmi a doprovod mu u toho dělal ruský ministr obrany.
Rusko vyhostí přes 20 německých diplomatů poté, co Berlín označil za nežádoucí osoby obdobný počet ruských diplomatických pracovníků, uvedla dnes agentura RIA Novosti. Berlín se zatím nijak nevyjádřil.
Každá firma opouštějící Rusko bude muset přispět do jeho státní kasy. Tlak na společnosti, které až doteď zůstaly, se tak nejspíš ještě zvýší. Kritice se nevyhnou: Buď budou podnikat v zemi agresora, nebo přímo přispějí na válku.
Srbsko dlouhodobě lavíruje mezi Ruskem a Západem, ale teď se dostává pod tlak. K uvalení sankcí na jednoho z nejbližších spojenců teď vyzval i srbský ministr hospodářství.
ANALÝZA. Lavírování Aleksandara Vučiće mezi EU a Ruskem by se mohlo blížit ke konci. Přesto se Západ musí mít na pozoru. Pokud by se mezinárodní síly z Balkánu stáhly, nikdo nezaručí, že tam nevypukne válka.
V současné energetické krizi by Evropě mohla pomoci jedna země, paradoxně je to válčící Ukrajina. Rusko má ale naprosto jiný zájem a situace kolem Záporožské jaderné elektrárny naznačuje, jak ho nejspíš bude chtít prosadit.
Ruská společnost Rosatom začne v blízké době stavět dva jaderné reaktory na území Evropské unie. Konkrétně v Maďarsku, jak potvrdil tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle kterého začne stavba v příštích týdnech.
Velkým tématem byl pro ni odsun sovětských vojsk z Československa. Do Sovětského svazu, respektive do Ruska, se podívala mnohokrát. A nejen podívala, samozřejmě především fotila. Hostem Ušáku byla fotografka Dana Kyndrová.
„Rusko využívá Turecko proti Západu. Velice se mu hodí, že člen NATO vystupuje tímto disidentským způsobem,“ komentuje pro SZ turkolog Tomáš Laně postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecko teď bude hostit rozhovory obou zemí.
Kabinet Petra Fialy schytává kritiku za to, že zatímco mluví o šetření, má na rozdíl od toho Babišova několik ministrů navíc. Mezi nimi i ministra pro evropské záležitosti, který má na starost české předsednictví Rady EU.
Ministr obrany Sergej Šojgu upozornil, že Rusko spolupracuje s víc než stovkou armád. Západu na úterní poradě resortu obrany hrozil také prezident Vladimir Putin. Rusko je prý připravené reagovat na agresivní politiku i vojensky.
Pivovarov byl po zadržení na petrohradském letišti Pulkovo přepraven k výslechu v rámci vyšetřování účasti v nevládní organizaci, jejíž činnost v Rusku byla shledána nežádoucí.
Britský deník Financial Times si spolu s americkým listem The New York Times vysloužily kritiku přímo od ruského ministerstva zahraničí i výhrůžku od poslance Státní dumy. Moskvě se nelíbí jejich články o počtu obětí covid-19.