Násilná smrt ruského válečného blogera, který zemřel při nedělní explozi v jedné z petrohradských kaváren, upřela pozornost na zvláštní postavení těchto svérázných zpravodajů a komentátorů během války na Ukrajině.
Nizozemská společnost Yandex, jejíž hlavní aktivity probíhají v Rusku pod značkou Jandeks, prodá svůj byznys do ruských rukou. Na transakci se kromě jiných podnikatelů podílí i ropná firma Lukoil.
Tým vězněného ruského politika Alexeje Navalného svolal celosvětový protest proti prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho invazi na Ukrajinu. Demonstrovalo se hlavně v západních metropolích, v Rusku za odpor vůči válce hrozí tresty.
Novinářům se podařilo identifikovat ruské vojáky, kteří se nacházeli na Kachovské hrázi. Z odposlechů telefonických rozhovorů také vyplývá, že existoval určitý rozkaz od ruského vojenského vedení, na který vojáci měli čekat.
Zpěvák vystupující pod pseudonymem Šaman byl před válkou v Rusku téměř neznámý. Teď je z něj celebrita celonárodního významu. „Jsem Rus, celému světu navzdory,“ vzkazuje ve svých písních, které se už dostaly i do školních osnov.
Boje na hlavním kolbišti, ve městě Bachmut, pokračovaly s vyšší intenzitou než v posledních týdnech. Rusové patrně změnili strategii – místo útoku na ukrajinská křídla zesílili tlak na samotné město.
Násilná smrt ruského válečného blogera, který zemřel při nedělní explozi v jedné z petrohradských kaváren, upřela pozornost na zvláštní postavení těchto svérázných zpravodajů a komentátorů během války na Ukrajině.
Ruská armáda přešla v Luhanské oblasti do útoku. Bojuje se na více místech, o úspěchu jedné, či druhé strany se zatím hovořit nedá. Ukrajinci by s protiofenzivou mohli přijít na jaře, říká analytik Michal Smetana.
Ukrajinský novinář Taras Levčenko popisuje, jak to vypadá v hlavním městě Ukrajiny po ruských leteckých útocích. Jaká je v Kyjevě atmosféra a z čeho si Ukrajinci i v těžkých časech dělají legraci? Poslechněte si podcast 5:59.
Ukrajina v pondělí oznámila zahájení protiofenzivy proti ruským okupantům na jihu země. Rusové píšou o útoku jako o „nečekaném“, ztráty ale nepřipouští. Přinášíme přehled válečného dění.
Satelitní snímky dokazují, že Rusko odváží z okupovaných ukrajinských území obilí do Sýrie. Rádio Svobodná Evropa zdokumentovalo, jak tato krádež obrovského rozsahu probíhá.
Hlavní součástí ruského plánu invaze na Ukrajinu bylo s vysokou pravděpodobností podřídit většinu ukrajinských oblastí dlouhodobé proruské správě. Zatím se to podařilo jen v Chersonské oblasti.
Symbol ukrajinského odporu, přístavní Mariupol, je už z větší části v držení okupačních sil. Rusové si dosadili i svého starostu. A teď přizvali novináře, aby jim ukázali zkázu, za kterou podle nich mohou ukrajinští nacionalisté.
Na demonstrace proti ruskému válečnému šílenství nechodí jen Češi, ale také Ukrajinci, kteří tu žijí, a čeští Rusové. Ti hlásí, že Vladimir Putin není jejich prezident. Seznam Zprávy přináší čtyři příběhy z pátečního protestu.
Ukrajinci zmiňují 20. únor jako možné datum ruské invaze. Kartami zamíchali i Britové, podle kterých Moskva plánuje dosadit loutkovou vládu. Kdo je mediální magnát Jevhenij Murajev, kterého Londýn považuje za favorita Kremlu?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátečním televizním projevu prohlásil, že má informace o chystaném státním převratu na Ukrajině s ruskou účastí. Kreml jakoukoliv účast na údajném puči popřel.
Mají, nebo nemají Rusové odvahu vzdorovat režimu Vladimira Putina? Dvě události napověděly, že občanská společnost navzdory represím přežívá. Ale jak dlouho?
Jestli se s Putinovým vítězstvím v referendu smířil i lídr opozice Alexej Navalnyj, smíří se nakonec i ostatní Rusové. Mocenská budoucnost ruského prezidenta je pojištěna.