Česko má v Prištině velvyslanectví, ale ještě nikdy za patnáct let nezávislosti Kosova úřad neřídil český diplomat s plnohodnotným titulem. To se nyní změní.
Vodní kanál, který zásobuje statisíce lidí v Kosovu a dvě hlavní elektrárny v zemi, v pátek poškodil výbuch. Vzápětí začala válka slov mezi Prištinou a Bělehradem. Srbsko nezávislost Kosova neuznává, považuje ho za svou součást.
Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes v souvislosti s výbuchem na vodním kanálu na severu Kosova prohlásil, že jeho země čelí „hybridnímu útoku“. Odmítl obvinění ze strany kosovské vlády, že za incidentem stojí Srbsko.
Kosovské ženy se potýkají s nedostatkem příležitostí i domácím násilím. Přestože se stát snaží situaci zlepšit, nadále se mu podle oslovených žen nedaří vyplnit důležité mezery.
Situaci v Kosovu už řadu let pozorně sledují jednotky NATO, které mohou – v případě překročení stanovených hranic – zasáhnout. Jejich součástí je i jednotka Čechů, jejíž velitel Zdeněk Koreczki poskytl Seznam Zprávám rozhovor.
Do Kosova míří první český plnohodnotný velvyslanec Bohumil Mazánek. Rád bych se Kosovany snažil „tlačit“, aby nějak urovnali vztahy se Srbskem, říká mimo jiné v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Česko bude mít poprvé velvyslance v Kosovu. Stane se jím Bohumil Mazánek, bývalý velvyslanec v Litvě, generální konzul v Šanghaji a Katovicích a chargé d'affaires v Thajsku.
Na severu Kosova napadli v pondělí příslušníci srbské menšiny v několika městech členy mezinárodních jednotek KFOR. Bouři rozpoutaly výsledky komunálních voleb, jichž se Srbové nezúčastnili, ale výsledky se jim nelíbily.
Ve čtyřech městech se srbskou většinou, kde v čele radnic stanuli albánští starostové, musely mezinárodní jednotky KFOR posílit hlídky. Při střetech bylo zraněno 41 vojáků, na místě jsou především síly z Maďarska a Polska.
Česko má v Prištině velvyslanectví, ale ještě nikdy za patnáct let nezávislosti Kosova úřad neřídil český diplomat s plnohodnotným titulem. To se nyní změní.
Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel. Dalo by se ale pokračovat až k počátkům republiky. Poštovní známku se svým portrétem mají všichni prezidenti. A raritní státní tradici chce Česká pošta udržet i nadále.
Srbsko-kosovské vztahy opět plní zahraniční média a veřejnost čeká na další vývoj situace. Podle balkanisty Šístka ovšem nehrozí, že by mezi zeměmi došlo k válečnému střetu. Čekat můžeme spíše další podobné incidenty.
Nejen, že napětí v Kosovu může eskalovat už za měsíc, když začne platit odložené nařízení o značkách aut, které popudilo Srby. Podle balkanisty ve skrytu číhá další problém. Srbové totiž čekají na splnění slibu formy samosprávy.
Dvě velké uhelné elektrárny poblíž kosovské Prištiny vyrábějí většinu elektrické energie v Kosovu. Mají však také největší podíl na znečišťování životního prostředí. Na něm se podepisují i všudypřítomné skládky.
Priština přestala na kosovské území pouštět automobily se srbskou poznávací značkou. A Srbové z tohoto důvodu od minulého pondělí blokují hraniční přechody Jarinje a Brnjak.
Michael Kocáb, hudebník a politik, oznámil, že bude vysoce pravděpodobně kandidovat na post prezidenta České republiky. Nehodlá prý dopustit, aby na Hrad usedl „další komunista“.
Vydatné sněžení a silné deště nepůsobí komplikace jen ve Španělsku a severní Itálii. Přívaly sněhu a deště způsobily rozsáhlé záplavy v Albánii a Kosovu.