Prezident Petr Pavel se v neděli zúčastní tradičního pietního aktu k uctění obětí holocaustu Romů a Sintů na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.
Po skoro třiceti letech navštíví český prezident Austrálii za účelem posílení vztahů. Doprovodí ho podnikatelská delegace Svazu průmyslu a dopravy. Proběhne také slavnostní otevření budovy českého velvyslanectví v Canbeře.
Původně brněnské Muzeum romské kultury plánovalo otevřít památník v Letech u Písku letos v únoru. Nakonec bude jeho provoz zahájen 12. května, v den, kdy se zde už tradičně koná pietní akt.
„Když se ohlédnu zpátky, tak za chybu považuji zřejmě to, co občas vyčítám i vládě. Komunikaci toho, co děláme a jak to děláme,“ vyhodnotil prezident své dosavadní působení. Dokážete přiřadit některá data k tomu, co opravdu dělal?
ANALÝZA. Prezident si v uplynulých dvanácti měsících našel několik témat, která tlačí a na která dává důraz. Nelze si nevšimnout, že nápadně stejné motivy v politice prosazuje jedna z parlamentních sil - vládní hnutí STAN.
Půl roku je dostatečně dlouhá doba, aby se po počátečním rozhlédnutí a zabydlení nového prezidenta na Hradě dalo už trochu bilancovat. Seznam Zprávy chystají akci, kde bude hostem prezident Petr Pavel. A vy můžete být u toho.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po návštěvě Bulharska zamířil do České republiky. Na Pražském hradě ho přivítal prezident Petr Pavel. Státníci spolu jednali o aktuální situaci na frontě i summitu NATO.
Petr Pavel se setkal s ukrajinskou holčičkou, která od českých spolužáků schytala verbální urážky a plivanec do tváře. Šikanu „dítěte, které muselo opustit svoji zemi a přátele kvůli válce“, označil za „zvlášť ostudnou“.
Odkup vepřína, na jehož místě stál v době druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, byl podle prezidenta Petra Pavla dlouhý a nedůstojný. Tuto část historie bychom měli popsat a přiznat na ní svůj díl viny, řekl novinářům.
Prezident Petr Pavel se dnes přestěhoval z Hrzánského paláce na Pražský hrad. Potvrdil to tiskový tým prezidenta. Podle mluvčí Markéty Řehákové by odpoledne měl mít Pavel na Hradě první schůzky.
Šťastné pondělí tento týden vyrazilo mimořádně do terénu. Investigativní tým satirického pořadu totiž odhalil, že na příkaz generálního prezidenta Petra Pavla se hlavní město Česka již brzy přesune z Prahy do Černoučku.
Novinka v boji proti silně zakořeněným kancléřům bez prověrky a dalším škodlivým elementům se konečně dostává na pulty obchodů. Další koláž populárního grafika pro SZ.
„Zvolení Petra Pavla není vítězstvím dobra nad zlem ani metaforou vývoje české společnosti. Je osobním vítězstvím vzdělaného, pracovitého a kultivovaného muže nad bezcharakterním a chaotickým populistou.“
„Moje žena se jmenovala Albína a měli jsme tři děti: Andělku, Věrušku a syna Mirečka. Tomu byly tři dny, když nás povolali do transportu,“ vzpomíná Iren Herák na začátek cesty do Osvětimi. 2. srpna je Den romského holokaustu.