„I já ji považuji za nesmírně závažnou a nebezpečnou. Výslovné varování ukrajinského prezidenta Zelenského před ruskou propagandou v Česku mě zaujalo,“ řekl v rozhovoru ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.
Shelly Kittlesonovou unesla proíránská milice Katáib Hizballáh minulé úterý, podle amerického ministra zahraničí Marca Rubia byla propuštěna. Jako novinářka se v regionu věnovala válečnému zpravodajství pro server Al-Monitor.
Výrok Volodymyra Zelenského o amerických bezpečnostních zárukách výměnou za územní ústupky označil Marco Rubio za lež. Podle něj mohou záruky přijít až po skončení války.
V naladění evropských politiků, v čele s francouzsko-německým motorem, je znát patrné odhodlání. Nesmíme usnout na vavřínech, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy budoucí zmocněnkyně pro bezpečnost Veronika Stromšíková.
Americký zásah ve Venezuele nemá podle mezinárodního práva žádné opodstatnění a představuje zločin agrese. Myslí si to právní expert Geoffrey Robertson, podle něhož zadržení Nicoláse Madura vytváří nebezpečný precedens.
Marco Rubio uvedl, že americký plán na ukončení války na Ukrajině vychází z ruských i ukrajinských podnětů, ale nejde o oficiální postoj USA. Dokument vzbudil kritiku a evropští spojenci jeho současnou podobu odmítají.
Několik průzkumných dronů narušilo v pátek vzdušný prostor Ukrajiny. Podle Volodymyra Zelenského stroje pravděpodobně pochází z Maďarska. To se ale brání, tamní ministr zahraničí osočil Kyjev z „protimaďarské posedlosti“.
Ukrajina s partnery připravuje vojenskou složku bezpečnostních záruk, které mají vyloučit další ruskou agresi. Podle vojenských představitelů NATO je pro Ukrajinu prioritou spravedlivý a trvalý mír.
Jednání amerického a ruského prezidenta trvalo necelé tři hodiny. Formát schůzky se změnil, původně se měli Donald Trump a Vladimir Putin sejít sami pouze s tlumočníky.
Pokud nedojde k pokroku v jednání o ukončení války na Ukrajině, Spojené státy se stáhnou z role zprostředkovatele. V úterý se takto vyjádřil americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Pokud nebude mít mezi Ukrajinou a Ruskem brzy uzavřen, USA do něj podle Marca Rubia nemohou vkládat více úsilí a zdrojů. Podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse by Ukrajina s novým americkým návrhem neměla souhlasit.
Donald Trump uvedl, že Rubio bude „neohroženým bojovníkem, který nikdy neustoupí našim nepřátelům“. Floridský senátor přitom dříve patřil k tvrdým kritikům nově zvoleného prezidenta.
Petr Fiala a Volodymyr Zelenskyj na summitu ve Velké Británii podepsali dohodu o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře. Podle českého premiéra není právně závazné, ale má rámovat dosavadní a budoucí spolupráci.
Polský premiér a ukrajinský prezident podepsali ve Varšavě dohodu o bezpečnostní spolupráci obou zemí. Ukrajina má podle Tuska polskou podporu ohledně vstupu do NATO.
Bezpečnostní dohodu, která slibuje pokračování vojenské i další pomoci Kyjevu, který se už před dva roky brání ruské agresi, podepsala Ukrajina ve čtvrtek i s celou Evropskou unií.
Evropská unie a Ukrajina dnes v Bruselu podepsaly bezpečnostní dohodu, jež slibuje pokračování vojenské i další pomoci Kyjevu, který se už více než dva roky brání ruské invazi.
Česko po vzoru osmi evropských států chystá bezpečnostní dohodu s Ukrajinou. Podle prezidenta Petra Pavla se dá její podpis očekávat během května nebo června.
Podle korespondenta Financial Times dorazil americký prezident do Kyjeva vlakem brzy ráno. Se svým ukrajinským protějškem se setkal v chrámu svatého Michala a znovu ho ujistil o podpoře v boji proti ruskému agresorovi.