Po začátku ruské invaze na Ukrajinu posílil Kreml represe vůči odpůrcům režimu. Aby byly zásahy co nejefektivnější, vyvíjí nové technologie sloužící ke sledování občanů. U podobných nástrojů hrozí, že proniknou i do zahraničí.
Ruský ministr Sergej Lavrov obvinil Západ z eskalace války po útoku ukrajinské armády na Brjanskou oblast americkými raketami ATACMS. Podle ruského ministerstva obrany šlo o úder na arzenál v hloubi ruského území.
Ukrajina plán útoku na ruskou Kurskou oblast podle dostupných informací nesdílela ani s Američany. Dlouho to byl naopak Kyjev, který varoval před hrozbou ruského útoku v těchto místech, což mu pak pomohlo „skrýt“ přesuny jednotek.
Ukrajinské jednotky operovaly u hraničního přechodu Kolotilovka v ruské Bělgorodské oblasti. Tamní úřady kvůli aktivitám Ukrajinců evakuovaly 11 tisíc lidí.
Operační štáb Brjanské oblasti zvláštní režim zavedl kvůli „zvýšení diverzních a teroristických hrozeb ze strany Ukrajiny“. Reaguje tak na události posledního týdne, kdy ukrajinské síly pronikly na území Ruska.
Pád jednoho z dronů, kterými Ukrajina zaútočila na ruskou Lipeckou oblast, poškodil zařízení energetické infrastruktury. V regionu proto vypadl proud, několik obcí bylo také evakuováno.
Varování před vzdušnými útoky dnes v noci platilo téměř pro celou Ukrajinu. Bránící se země hlásí požár průmyslového podniku v Kyjevské oblasti, podrobnosti o škodách či obětech ale zatím nejsou známy.
Ukrajinské armádní špičky v uplynulých dnech s odkazem na zjištění tajných služeb veřejně skloňují Sumskou oblast jako tu, kam může mířit další ruská ofenziva. Ruské diverzní skupiny tudy stále častěji vstupují na území Ukrajiny.
Ukrajina v noci na čtvrtek ostřelovala řadu ruských příhraničních oblastí. Dronový útok poškodil zásobníky ropy v Krasnodarském kraji. Nálety dronů ale hlásí i Bělgorodská, Kurská a Brjanská oblast.
Malá obec Bohdanivka, ve které před válkou žila necelá stovka obyvatel, padla do rukou ruské armády. V tomto regionu svádějí ruští a ukrajinští vojáci v posledních měsících jedny z nejtěžších bojů.
Ukrajina na ruská ropná zařízení v poslední době útočí stále častěji navzdory tomu, že Washington podle listu Financial Times požádal Kyjev, aby s tím přestal.
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Ukrajina hlásí sestřelení všech 18 ruských raket, včetně šesti nadzvukových střel Kinžal. Rusko zase tvrdí, že zasáhlo systém Patriot. Tvrzení ale nelze nezávisle ověřit.
„Ukazujeme Rusům, že můžeme vstoupit na jejich území.“ Členové ukrajinského praporu Bratstvo deníku The Guardian přiblížili, jak probíhají jejich operace na ruském území. Pomocnou ruku jim prý někdy podají i ruští obyvatelé.
Ruské okupační síly a uměle dosazená proruská správa ukrajinského území organizují převoz dalších obyvatel z obcí ležících na levém břehu řeky Dněpr. Kyjev mluví o „deportacích“.
Explozi podle ruských úřadů způsobilo ukrajinské ostřelování. Na místě jsou mrtví a zranění, přesné počty nejsou známy. Mezi mrtvými jsou podle ruských agentur i příslušníci národní gardy.
Ruskem dosazený gubernátor Chersonské oblasti vyzval civilisty k evakuaci do Ruska. Města v regionu podle něj čelí každodennímu ostřelování postupujících ukrajinských sil. Moskva slíbila, že s odjezdem lidí na své území pomůže.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na návštěvě v Kyjevě podpořila Ukrajinu v její snaze stát se členem Evropské unie. Rusku naproti tomu věští úpadek.