Ještě loni šlo o výjimečné případy doprovázené nejistotou, zda je Kyjev dokáže zopakovat. Poslední týdny však ukázaly, že Ukrajina je schopna znovu a znovu útočit hluboko v Rusku. Dronové útoky posouvají frontu o stovky kilometrů.
Ukrajinské drony v noci způsobily požáry v ruské Rostovské oblasti. Současně čtyři lidé přišli o život při ruských vzdušných útocích v ukrajinské Charkovské a Sumské oblasti.
Rusko a Ukrajina hlásí vzájemné dronové útoky. Ukrajinské drony v noci na pátek údajně útočily na ruský chemický závod Azot, který je významným producentem dusíkatých hnojiv a čpavku. V důsledku ruských úderů zemřeli dva lidé.
Rusko oznámilo zničení 155 ukrajinských dronů přes noc. Při pádu stroje v Lipecké oblasti zahynul člověk. Ukrajinská města včetně Charkova čelila ruským útokům, zraněné hlásí i Čuhujiv.
Protivzdušná obrana Ruska sestřelila desítky ukrajinských bezpilotních letounů v různých oblastech země. Dva z nich zneškodnila v blízkosti druhého největšího města, Petrohradu.
Čtvrteční ruský vzdušný útok na ukrajinské město Charkov zranil 16 lidí včetně čtyř dětí. Do Kyjeva ve čtvrtek ráno dorazil německý ministr obrany Boris Pistorius kvůli jednání o dalších možnostech vojenské podpory.
Rusko zaútočilo na Ukrajinu 110 drony, ukrajinská protivzdušná obrana jich sestřelila 62. Útok způsobil škody v několika regionech. V Istanbulu se chystá první přímé jednání obou stran od roku 2022.
Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko v noci zaútočilo 136 drony různých typů. Rozsáhlý útok nepřítele oznámilo také Rusko. V Moskvě bylo v noci sestřeleno 105 ukrajinských dronů.
Podle ukrajinských úřadů za uplynulý den zemřeli čtyři civilisti při ruských útocích. Moskva popírá, že by záměrně cílila na ukrajinské civilisty, kterých už zemřely tisíce.
Ukrajinské protivzdušné síly zničily 42 ruských dronů a čtyři řízené střely, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Ruské noční útoky zasáhly kritickou infrastrukturu a připravily o život dvě osoby, jedna zemřela v Sumské oblasti.
Rusko zaútočilo raketami na Kyjev a drony na západoukrajinský Lvov. Ukrajinská armáda útok odráží. Dopady měl ruský útok i v Polsku, které jistilo bezpečnost svého vzdušného prostoru.
Ruský vzdušný útok na Charkov zabil dva lidi a zranil nejméně 18, oznámil starosta Ihor Terechov. Útok zasáhl obytnou zástavbu. Charkov je od začátku invaze častým terčem, útoky se zintenzivnily v posledních měsících.
Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým mořem, Krasnodarským krajem a Volgogradskou oblastí během noci na pátek.
Ruský útok na ukrajinskou Oděsu způsobil rozsáhlý požár a zranil 13 lidí. Balistická raketa také zasáhla sklad kurýrní společnosti. Ukrajinské drony zase způsobily poškození energetické infrastruktury v Rusku.
Rusko v noci na čtvrtek opět útočilo raketami a drony na rozsáhlé ukrajinské území. Ukrajina hlásí škody na civilní a dopravní infrastruktuře a několik zraněných.
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Ukrajina hlásí sestřelení všech 18 ruských raket, včetně šesti nadzvukových střel Kinžal. Rusko zase tvrdí, že zasáhlo systém Patriot. Tvrzení ale nelze nezávisle ověřit.
Britský deník Financial Times si spolu s americkým listem The New York Times vysloužily kritiku přímo od ruského ministerstva zahraničí i výhrůžku od poslance Státní dumy. Moskvě se nelíbí jejich články o počtu obětí covid-19.