Podoba a místo pohřbu můžou vyslat zprávu, jak se Kreml hodlá postavit k odkazu vůdce vagnerovců. Pokud budou Rusové vědět, kde je Prigožin pohřbený, může se pro některé z nich stát z jeho hrobu i poutní místo.
ANALÝZA. Kromě létajících dronů se na ukrajinském bojišti stále častěji objevují i pozemní roboti. Někdy v bojové roli, častěji však za vojáky dělají jiné úkoly.
Situace kolem města Avdijivka obsazeného Ruskem se zatím nestabilizovala. Ukrajinské síly pomalu ustupují západním směrem. Rusové pořád útočí i na dalších místech. Snaží se zřejmě využít nedostatku munice na ukrajinské straně.
V uplynulém týdnu se fronta příliš nepohnula. Ukrajinu ovšem zasáhl největší raketový úder od začátku války. Ukrajinci zase úspěšně připravili past na ruské bombardéry na jihu, byť to bylo z nouze.
ANALÝZA. Podle posledního průzkumu uznávaného centra Levada se podíl Rusů, kteří bezvýhradně podporují válku na Ukrajině, poprvé snížil pod 40 procent. Méně lidí také konflikt vnímá jako prvořadou událost.
Podoba a místo pohřbu můžou vyslat zprávu, jak se Kreml hodlá postavit k odkazu vůdce vagnerovců. Pokud budou Rusové vědět, kde je Prigožin pohřbený, může se pro některé z nich stát z jeho hrobu i poutní místo.
Šéf vagnerovců Jevgenij Prigožin získal aureolu muže, který jako jediný dosahuje ve válce na Ukrajině reálných výsledků, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy rusista a politolog Karel Svoboda.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se ruským jednotkám podařilo u Bachmutu odříznout Ukrajince od posil a znemožnit jim ústup z města. Šéf žoldnéřské Vagnerovy armády ovšem namítá, že zprávy o obklíčení města jsou předčasné.
Boje na hlavním kolbišti, ve městě Bachmut, pokračovaly s vyšší intenzitou než v posledních týdnech. Rusové patrně změnili strategii – místo útoku na ukrajinská křídla zesílili tlak na samotné město.
Ruské síly podle Kyjeva bojují na jihu, západě i severozápadě od Bachmutu. Drobné úspěchy si připsaly i v centru města. Ukrajinské velení pokračující obranu Bachmutu zdůvodňuje tím, že pád města by otevřel Rusům cestu na západ.
Britské ministerstvo obrany uvádí, že ruské síly v posledních dnech převzaly kontrolu nad většinou východního Bachmutu. Potvrdil to i Americký Institut pro studium války (ISW).
Bachmut a jeho okolí už půl roku čelí brutálnímu ruskému tlaku a obráncům města se zužují možnosti zásobování. Z města se stal stejný symbol jako z Mariupolu u Azovského moře.
Velitel ukrajinské jednotky přiznal, že situace u Bachmutu je těžká. Na město už neútočí žoldáci z Vagnerovy skupiny, ale jednotky ruské armády, které jsou dobře vycvičeny, tvrdí.
Stanice BBC se spojila s bývalým ruským důstojníkem, který na začátku invaze sloužil na Ukrajině. Popsal, jak ruští velitelé při výsleších ukrajinské zajatce mučili, vyhrožovali jim znásilněním nebo do nich stříleli.
Za 35 dní okupace ukrajinské obce Hostomel ruskými invazními vojsky ze ztratilo přes 400 lidí. Očití svědci potvrdili smrt některých z nich, část lidí se pohřešuje.