Po devíti měsících blokády Baku od vyhlášení příměří povolilo poslat do Náhorního Karabachu pouze 70 tun jídla. Žije tam 120 tisíc lidí. Přesto ujišťuje, že chce etnické Armény pokojně začlenit do Ázerbájdžánu.
Vztahy mezi Arménií a Ruskem se ochlazují. Důkazem je i výzva tajemníka arménské bezpečnostní rady Armena Grigorjana, který žádá Moskvu o stažení svých pohraničních jednotek z letiště v Jerevanu.
Po bleskové válce, která přiměla úřady v Náhorním Karabachu ke kapitulaci, prchají z oblasti desetitisíce etnických Arménů. Oblast, kterou spravovali separatisté přes 30 let, přestane podle jejího vůdce s novým rokem existovat.
V Jerevanu několikátý den v řadě protestují lidé proti způsobu, jakým arménská vláda reaguje na krizi v Náhorním Karabachu. Tu v úterý vyostřila rozsáhlá vojenská operace Ázerbájdžánu, po níž se arménské síly v oblasti vzdaly.
Den poté, co Ázerbájdžán spustil vojenskou operaci v Náhorním Karabachu, tamní arménské síly souhlasily s příměřím a kompletním odzbrojením. Palba následně ustala, ve čtvrtek mají následovat jednání separatistů se zástupci Baku.
Spojené státy vzkázaly, že plně podporují územní celistvost Arménie a na Ázerbájdžán apelovaly, aby ukončil boje. K zastavení „krveprolití“ vyzvalo i Rusko, které vede krvavou válku na Ukrajině.
Arménie a Ázerbájdžán se hodlají vrátit k hranicím z deklarace v roce 1991. Arménie tím uzná, že Náhorní Karabach je součást Ázerbájdžánu. Blíží se průlom ve sporu, který se táhne již od konce 80. let minulého století?
Několik hodin trvalo vyostření konfliktu o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Po sečtení počtu obětí na obou stranách si noční eskalace z pondělí na úterý vyžádala 99 životů.
Z postupovaných oblastí ve sporné oblasti Náhorní Karabach masově odchází místní arménské obyvatelstvo, které se obává odvety ze strany Ázerbájdžánců. Ti si ještě pamatují, jak odtud utíkali po konci konfliktu v 90. letech.
Ázerbájdžán zveřejnil video, jež potvrzuje, že jeho vojenské jednotky kontrolují klíčové město Náhorního Karabachu, které Arméni nazývají Šuši a Ázerbájdžánci Šuša.
Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax.
Konflikt o Náhorní Karabach nezastavily ani dva pokusy o příměří. Obě země se navzájem obviňují z útoků. Tamní zdravotní systém je přetížen nejen zraněnými z fronty, ale i nakaženými nemocí covid-19.
Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na novém příměří v bojích o Náhorní Karabach. Má začít platit od sobotní půlnoci místního času (22:00 SELČ), informovala agentura TASS.
Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračovaly pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o „stabilně napjaté“ situaci na frontě.
„Lidé pořádají potravinové sbírky, někteří odjíždí přímo do Karabachu,“ popisuje dopady ozbrojeného konfliktu v Náhorním Karabachu na Arménce český novinář Martin Dorazín v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Znovu vypukly boje o enklávu Náhorní Karabach. K ozbrojeným incidentům na hranicích mezi dvěma bývalými sovětskými republikami dochází přes uzavřené příměří poměrně často.
Šestnáct mrtvých si v posledních dnech vyžádaly střety na arménsko-ázerbájdžánské hranici. O konfliktu vypráví pro Seznam Zprávy Tereza Soušková, politoložka působící na FF UK, která se specializuje na postsovětský prostor.