Povolání ukrajinských záloh zabralo. Ruský protiútok na severu v podstatě ustal, ale Kyjev varuje, že Moskva chystá přeskupení sil. Hlavní ukrajinské úsilí se v minulém týdnu znovu upínalo na jižní frontu.
V řece Sejm byla zjištěna vysoká koncentrace amoniaku a dalších látek. V několika okresech byl zakázán rybolov, v jednom z přítoků se lidé nesmí koupat.
Ukrajinským silám se v poslední době podařilo vyřadit z provozu čtyři nepřátelské lodě: průzkumnou loď Ivan Churs, která byla jednou poškozena už loni v květnu, a výsadkové lodě Jamal, Azov a nyní Kosťantyn Olšanskyj.
V uplynulém týdnu se fronta příliš nepohnula. Ukrajinu ovšem zasáhl největší raketový úder od začátku války. Ukrajinci zase úspěšně připravili past na ruské bombardéry na jihu, byť to bylo z nouze.
Petr Pavel nepochybuje o tom, že ruské útoky na civilní cíle jsou záměrné. Řekl to na návštěvě Borodjanky, města, které se stalo jedním ze symbolů ruských krutostí. Na Ukrajinu se vydal spolu se slovenskou prezidentkou Čaputovou.
Stanice BBC se spojila s bývalým ruským důstojníkem, který na začátku invaze sloužil na Ukrajině. Popsal, jak ruští velitelé při výsleších ukrajinské zajatce mučili, vyhrožovali jim znásilněním nebo do nich stříleli.
AKTUALIZUJEME. Kyjevem otřásla řada výbuchů. Ve všech oblastech Ukrajiny byl kvůli hrozbě vzdušných útoků vyhlášen poplach. Jsou hlášeny první oběti i zranění. Rusko se novoročním bombardováním snaží podkopat morálku Ukrajinců.
Zatímco epicentra pozemního boje se během čtyř měsíců války na Ukrajině několikrát přesunuly o stovky kilometrů, v Černém moři je priorita obou stran pořád stejná - malý kus země jménem Hadí ostrov.
Nejméně 112 vojáků z Burjatska, regionu na ruském Dálném východě, už od začátku války zahynulo na Ukrajině. Odhaduje to protiválečná nadace z této oblasti. Jak se na válku dívají rodiny a sousedi zemřelých?
I přes pozitivní náznaky z mírového jednání a příslib, že Rusko omezí vojenské aktivity v okolí Kyjeva, boje úplně neustaly. Přinášíme snímky toho, co ruská agrese v Kyjevě a okolí za posledních 5 týdnů napáchala.
Cena bitcoinu od začátku ruské invaze vzrostla asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných kryptoměn.
Napětí na ukrajinsko-ruské hranici nepolevuje. Moskva stále drží v oblasti vojska a techniku, jednání světových lídrů zatím řešení nepřineslo. Co si myslí obyčejní Ukrajinci? Obávají se ruské invaze?