Pravidelné odvody do ruské armády se budou poprvé týkat i okupovaných ukrajinských oblastí, které přesně před rokem Kreml nelegálně anektoval. Na základní vojenskou službu má nastoupit 130 tisíc lidí ve věku od 18 do 27 let.
ANALÝZA. Ruské sabotáže mají podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga za cíl odradit Evropu od podpory Ukrajiny. Souhlasí s ním i analytici a experti na hybridní válku. Dodávají však, že nemusí jít o jediný cíl.
Severoatlantická aliance podle mluvčího Kremlu podněcuje napětí v Evropě a plně se angažuje v konfliktu na Ukrajině. Ten rozpoutalo Rusko svou plnohodnotnou invazí před více než dvěma lety.
ANALÝZA. Nové prognózy ukazují, že krize je ještě mnohem hlubší, než Putinův režim čekal. A to i kvůli jím vyvolané válce na Ukrajině. Stárnutí populace a klesající počet obyvatel dlouhodobě podkopávají Rusku výhledy do budoucna.
Rusko se snaží přimět obyvatele okupovaných oblastí ke vstupu do své armády. Chce se tak před blížícími se prezidentskými volbami vyhnout nepopulární mobilizaci ruských občanů, tvrdí ukrajinská rozvědka.
Pravidelné odvody do ruské armády se budou poprvé týkat i okupovaných ukrajinských oblastí, které přesně před rokem Kreml nelegálně anektoval. Na základní vojenskou službu má nastoupit 130 tisíc lidí ve věku od 18 do 27 let.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov jasně řekl, o jaká ukrajinská území má Kreml zájem. Jde o všechny regiony, které teď zcela nebo částečně kontroluje.
Po zahájení invaze na Ukrajinu opustily Rusko desítky tisíc IT odborníků. Oficiální ruská místa ale tvrdí, že mnozí emigranti se příliš dobře neuchytili.
Ve válce na Ukrajině sehrávají důležitou roli i nenákladné technologie. Malé a původně komerční drony, které jednotky využívají hlavně k průzkumu, ale začínají narážet na zlepšující se obranu. V té má trochu navrch Rusko.
„Ukazujeme Rusům, že můžeme vstoupit na jejich území.“ Členové ukrajinského praporu Bratstvo deníku The Guardian přiblížili, jak probíhají jejich operace na ruském území. Pomocnou ruku jim prý někdy podají i ruští obyvatelé.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov a ministr zahraničí Sergej Lavrov reagovali na projev Volodymyra Zelenského na summitu G20. Ukrajinský prezident řekl, že válka musí skončit, ale Rusku se nedá důvěřovat.
Kreml po skončení referend slíbil, že brzy podnikne kroky k připojení okupovaných regionů na Ukrajině k Rusku. Teď potvrdil, že v pátek prezident Vladimir Putin podepíše příslušné dekrety.
Devětapadesátiletý Rojzman od roku 2013 řídil chod čtvrtého největšího ruského města Jekatěrinburg. Jako starosta proslul tím, že si troufal kritizovat prezidenta Vladimira Putina i místního gubernátora.
Poslední kapka, zpackaná operace. Od ruské armády se po posledních událostech na východě Ukrajiny odvracejí vlivní ruští bloggeři. Podle deníku New York Times někteří z nich začali otevřeně kritizovat ruské vojenské velení.
Zvýšení cen plynu a zprovoznění Nord Stream 2. Podle britské vlády právě těchto dvou cílů chce Rusko dosáhnout „přiškrcením“ dodávek plynu do Evropy. Rusko vinu odmítá a po projevu prezidenta Vladimira Putina cena klesla.
Setkání amerického prezidenta Joea Bidena s ruským protějškem Vladimirem Putinem skončilo předčasně. Podle Putina bylo jednání konstruktivní, podle Bidena si Rusko zoufale snaží udržet postavení světové velmoci.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyzval Rusko, aby umožnilo návrat českých diplomatů do Moskvy. Kreml v první reakci požadavek odmítl. Postoj může přehodnotit do čtvrtečního poledne.
Rusko a Spojené státy se v úterý dohodly na prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START a obě strany si vyměnily příslušné diplomatické nóty.
Navalnému po návratu do Ruska hrozí 3,5 roku vězení. Opoziční předák, který se léčil v Německu po otravě novičokem, totiž kvůli léčbě porušil podmínky podmínečného trestu, který si odpykával v Rusku. Tam se nyní vrací.
Přesně před dvaceti lety, 7. května 2000, se konala první inaugurace Vladimira Putina do funkce. S Jaroslavem Šimovem, ruským novinářem z Rádia Svobodná Evropa, jsme probrali Rusko i prezidenta tehdy a teď.