Říkat, že „Směr ovládl“, nebo dokonce „jasně ovládl slovenské volby“, je nepřesné. Dostal necelou čtvrtinu hlasů. Výsledky jsou reklamou na poměrný volební systém.
Slovenský ústavní soud zrušil jen část změn v trestním právu, které v únoru schválil parlament. Změny navržené vládou Roberta Fica kritizovaly instituce Evropské unie, slovenská opozice i exprezidentka Zuzana Čaputová.
Novým předsedou slovenské vládní strany Hlas-SD je její dosavadní generální manažer a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Ve funkci nahradí Petera Pellegriniho, který za dva týdny nastoupí do prezidentského úřadu.
Politici jsou v šoku a truchlí. Od běžných Slováků, kteří přijeli na hokejový šampionát do Ostravy, zaznívají ovšem k atentátu na Roberta Fica daleko střízlivější a chladnější slova.
„Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili,“ řekl slovenský premiér Robert Fico ke schválené úpravě migračního paktu. Jeho vláda prý hodlá prosazovat „suverénní zahraniční politiku.“
Pokud by byl Andrej Babiš premiérem, nechal by se zaslepit touhou po pomstě jako Robert Fico, nebo by volil orbánovsky pragmatický přístup? Seznam Zprávy nově přinášejí vždy v neděli část podcastu Vlevo dole v textové podobě.
Robert Fico kritizuje postup slovenského ústavnímu soudu při zveřejňování rozhodnutí pozastavit části změn v trestním zákoníku. Slovenský premiér kvůli tomu volá po odstoupení šéfa ústavního soudu Ivana Fiačana.
V Srbsku se v neděli ráno otevřely volební místnosti k předčasným parlamentním volbám, které jsou páté od roku 2012. Souběžně Srbsko volí zastupitele ve více než 60 městech a obcích včetně hlavního města Bělehradu.
„Bumerang“ slovenské politiky se definitivně vrací. Předseda strany Směr Robert Fico se ve středu odpoledne stal předsedou vlády. U moci je už počtvrté ve své politické kariéře.
Slovensko se chystá na horkou fázi kampaně před předčasnými volbami. Ta bude podle Zuzany Kovačič Hanzelové ze SME tvrdá. „Druhé kolo českých prezidentských voleb bylo na slovenské poměry obyčejný páteček v běžném týdnu,“ říká.
Vládní krize a politický vývoj na Slovensku vyvrcholil až v předčasné parlamentní volby. Ty proběhnou letos na konci září. Proč se konají, jak vypadají volební preference, jak volit z Česka a jak dopadly předchozí volby?
Seznam Zprávy připravily unikátní volební model, ze kterého se čtenáři pravidelně dozvědí, kdo má nejblíže k vítězství v příštích parlamentních volbách na Slovensku.
Slovensko je politicky roztříštěné. Země má poprvé ve své historii úřednickou vládu a na podzim ji čekají parlamentní volby, po kterých můžou do premiérského křesla usednout Robert Fico či Peter Pellegrini. Jak to lidé vnímají?
Jeden z nich nejspíš bude na Slovensku znovu premiérem. Zdá se, že v předvolebních dostizích s Robertem Ficem teď ztrácí tempo Peter Pellegrini. A jeho strana Hlas začíná podle slovenských médií panikařit.
Měsíce do předčasných voleb prochází slovenská politika dalšími turbulencemi. Pravice se pokouší sjednotit, avšak místo toho vznikají další strany. Do vedení se dere expremiér Robert Fico se svým Směrem.
Robert Fico ve vazbě neskončí. Slovenští poslanci ho ve středu odmítli vydat. Jde o porážku současné vlády, která volby vyhrála s rétorikou boje proti korupci a zúčtováním s kauzami Ficovy éry. Politik bude stíhaný na svobodě.
Konzervativní strana GERB bulharského premiéra Bojka Borisova podle povolebních odhadů získala nejvyšší počet hlasů v nedělních parlamentních volbách. Zřejmě však přijde o absolutní většinu.